• Patron

• Pragniemy kształtować w naszych uczniach właściwe postawy patriotyczne

świadomość Polaka-Europejczyka.

8 czerwca 2013r. odbyła się uroczystość

nadania

Szkole Podstawowej w Turze

imienia Polskich Olimpijczyków

oraz poświęcenia sztandaru i przekazania go społeczności szkolnej.

Wybór patrona, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu każdej szkoły.  Nadając imię szkole, tworzy się jej tożsamość, wskazuje wartości ważniejsze od innych, wyznacza kierunek działań dydaktyczno – wychowawczych, których drogowskazem staje się osoba patrona.

Imię nadane szkole to punkt odniesienia dla działań całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, rodziców.

Patronem powinien być człowiek o najlepszych przymiotach charakteru, którego życie i działalność służą pokoleniom, w jakimś sensie wzór do naśladowania.

To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży. Uczeń powinien identyfikować się z patronem swojej szkoły i mieć do niego emocjonalny stosunek.

Mając na uwadze te wszystkie kryteria wybraliśmy na patrona Polskich Olimpijczyków.

Patron ten uosabia wartości uniwersalne i jednocześnie bliskie naszym uczniom, nauczycielom i rodzicom. W naszym przekonaniu patron ten nie tylko będzie pomocny w edukacji i wychowaniu kolejnych pokoleń młodzieży, która uczyła, uczy oraz będzie się uczyć w naszej szkole, ale też zaimponuje młodym ludziom i dla wielu będzie duchowym przewodnikiem.

Olimpizm opiera się na dwóch fundamentalnych zasadach: idei fair play i idei pokoju.

Idee te są skarbnicą wartości, które wzbogacają osobowość i wiedzę o świecie. Uważamy, że są to cenne umiejętności, które przekazujemy naszym wychowankom, a wspomniane zasady fair play winny być przestrzegane we wszystkich sferach życia.

Wybór imienia Polskich Olimpijczyków uzasadnia - wszechstronną pracę dydaktyczno-wychowawczą, zmierzającą do tego, aby każdy uczeń mógł odnaleźć siebie wśród talentów i wartości reprezentowanych przez Polaków  - Olimpijczyków.

Nazwa ta ma charakter uniwersalny i otwarty. Przybliża wybitne polskie postaci, które są wzorem do naśladowania. W każdej chwili grono osób funkcjonujących pod ogólną nazwą Polskich Olimpijczyków może powiększyć się, co da asumpt do kolejnych działań wychowawczych.

Sądzimy, że wszystkie te działania zaowocują tym, że za kilkanaście lat będziemy dumni z olimpijczyka  - absolwenta naszej szkoły.