Zaproszenie dla rodziców na sympozjum "Smartfon - wyzwanie naszych czasów"
Drukarka 3D grała z WOŚP
W listopadzie nasza szkoła otrzymała drukarkę 3 D, zakupioną w ramach programu Laboratoria Przyszłości. W styczniu nadarzyła się wyśmienita okazja, by wykorzystać ją do wykonania serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na dwa tygodnie przed feriami drukarka codziennie uwijała się , by zdążyć do 27 stycznia, kiedy to w naszej szkole odbył się mały finał WOŚP. Uczniowie klas młodszych pod okiem pana Dyrektora bacznie obserwowali prace tego najnowocześniejszego urządzenia. Orkiestrowe serduszka zamieniły się w breloczki i bardzo szybko zostały wykupione przez dzieci i rodziców przybyłych na imprezę.
W głowach naszych nauczycieli i uczniów narodziły się nowe pomysły na kolejne wykorzystanie drukarki 3D.
Niech serduszka zawsze będą z Wami
Informacje o rekrutacji do oddziałów przedszkolnych znajdują się w zakładce przedszkole
Wielki finał WOŚP w naszej szkole
Wielki finał WOŚP w naszej szkole. Zapraszamy już w piątek 27 stycznia. W programie między innymi: kawiarenka, loteria fantowa, pokazy OSP Tur, występy przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Oprócz tego malowanie twarzy warkoczyki, zajęcia plastyczne. No i oczywiście licytacje. Do wylicytowania Vouchery na masaże, zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie, sesje zdjęciowe i bony do sklepów. Znajdzie się też coś dla Panów - vouchery na wymianę filtrów i opon w samochodzie. Do wylicytowania również nagrody rzeczowe: książki, kosze prezentowe, małe AGD gadżety WOŚP i wiele innych.
Nie może Was zabraknąć.
Zapraszamy i razem pomagamy.
Spotkanie z policjantem na temat bezpieczeństwa podczas ferii
Dnia 24.01.2023r. odbyły się spotkania profilaktyczno-edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych z dzielnicowym asp. Krystianem Fojutowskim dla uczniów kl. I-IV oraz V-VIII.
Pan policjant omówił zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu.
Przypomniał również o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód oraz zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni.
Funkcjonariusz udzielili wskazówek jak zachować się na kuligu.
Policjant zakończył spotkanie życząc uczniom bezpiecznych i udanych ferii zimowych.
B. Burkwicz
Zebranie z rodzicami
Szanowni Rodzice
W czwartek 26.01.2023r. odbędą sie zebrania rodziców z wychowawcami klas.
O godzinie 16.00 dla klas 1-3, oraz o godzinie 17.00 dla klas 4-8.
Zapraszamy
Dzień języka angielskiego
W piątek 20 stycznia w naszej szkole królował język angielski. Uczniowie i nauczyciele witali się w języku angielskim, również lekcje zostały przeprowadzone w tym języku. Uczniowie klas I-III kolorowali flagi, a także oglądali filmy na temat krajów anglojęzycznych. Klasa czwarta ilustrowała angielskie idiomy, a uczniowie klas VI-VIII bawili się w podchody w języku angielskim. Oprócz lekcji języka angielskiego, angielski pojawił się również na innych przedmiotach. Uczeń klasy VIII Jakub Andrykowski przeprowadził rozgrzewkę na zajęciach wychowania fizycznego, Pan Maciej Kozerewicz przeprowadził lekcje historii w języku angielskim, natomiast Pani Monika Kubiak- Antoszewska opowiedziała w języku angielskim o ciekawostkach na temat języka, a także opowiedziała o sławnych osobach mówiących po angielsku. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wzięli udział we wszystkich aktywnościach i z przyjemnością łączyli naukę z zabawą.
Idą Święta nie o SMS-ie lecz o kartce pamiętaj
Nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję Fundacji Dbam o Mój Zasięg pt. „Idą Święta, nie o SMS-ie a o kartce pamiętaj!”, której celem jest zwrócenie uwagi na ważność relacji międzyludzkich w świecie zdominowanym przez nowe technologie, przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci, a także kultywowanie tradycji świąt Bożego Narodzenia.
Podczas lekcji języka polskiego uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób właściwie adresować kartki pocztowe, o jakich zasadach powinni pamiętać przy konstruowaniu życzeń, następnie wypisali otrzymane od Fundacji wyjątkowe kartki bożonarodzeniowe i rozesłali je do bliskich im osób.
Monika Kubiak-Antoszewska
Nasza Polska – plebiscyt wśród mieszkańców
Uczniowie klas 4-8 mieli okazje stworzyć plebiscyt wśród osób ze swojej okolicy na temat miejsc, rzeczy, ludzi, wydarzeń, dzieł, tradycji i obyczajów bez których mieszkańcy i mieszkanki ich miejscowości nie wyobrażają sobie Polski.
Wśród pytań, które pojawiły się w uczniowskich ankietach były:
- Który zabytek Polski najbardziej się Pani/Panu podoba?
- Bez której osoby/ osób nie wyobraża sobie Pani/Pan Polski?
- Jakie Święto Narodowe ma dla Pani/Pana największe znaczenie?
- Jaki polski obyczaj jest dla Pani/Pana najważniejszy?
- Bez jakiej potrawy nie wyobraża sobie Pani/Pan Polski?
- Jakie miasto ma dla Pani/Pana największe znaczenie?
Wyniki poszczególnych pytań z plebiscytu znajdują się w galerii.
Monika Kubiak-Antoszewska
Życzenia
,,Jasełka na wesoło”
Zgodnie z tradycją 22 grudnia w całej szkole rozbrzmiały dźwięki kolęd. Uczniowie klas I-III zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, całej społeczności szkolnej, wcielając się w postacie Maryi i Józefa, diabłów, aniołów, policjantów oraz ludzi pracy, wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój. Wspólnie odśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Po przedstawieniu pan dyrektor złożył życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec spotkania zostały wręczone słodkie upominki za świąteczne dekoracje drzwi.
Wszystkim życzymy Wesołych Świąt i do zobaczenia w Nowym 2023 Roku!
Szkoły Pełne Talentów
Szanowni Państwo
Dyrektor Szkoły Podstawowowej Im. Polskich Olimpijczyków w Turze bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie w akcję Szkoły Pełne Talentów! Na koncie szkoły znalazły się 652 talenciaki. Nagrody właśnie dotarły do szkoły.
Dyrektor Szkoły, Paweł Wypych
Świąteczne dekoracje drzwi
W okresie przedświątecznym dekorowana jest prawie każda przestrzeń wokół nas - domy, ulice , sklepy. Nasza szkoła również zmieniła w grudniu swój wystrój. W tym roku oprócz gazetek o tematyce świątecznej , uczniowie i nauczyciele podjęli wezwanie i stworzyli niepowtarzalne dekoracje świąteczne drzwi sal lekcyjnych i gabinetów. Dzięki tym dekoracjom na szkolnych korytarzach zrobiło się kolorowo, miło i nastrojowo.
Dzieci, młodzież i nauczyciele wykazali się kreatywnością. Ich olbrzymi wkład pracy, niesamowitą jakość wykonania możemy zobaczyć i podziwiać w naszej galerii, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
Światowy Dzień Futbolu
Piłka nożna dla wielu z nas to nie tylko zwykła gra, ale styl i rytm życia. O popularności tej dyscypliny sportowej zadecydowała przede wszystkim jej uniwersalność i dostępność.
Dnia 8 i 9 grudnia w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Futbolu odbyły się zajęcia sportowe z udziałem trenera z piłkarskiej szkółki Football Academy.
Akademia Pana Kleksa oczami czwartoklasistów
Uczniowie klasy IV zainspirowani lekturą Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa” stworzyli z niezwykłą starannością i dokładnością wirtualne projekty (w różnych kreatorach, z czego najczęściej w popularnej grze komputerowej Minecraft) przedstawiające szkołę, do której uczęszczał m.in. Adaś Niezgódka, a nauczycielem był Ambroży Kleks. Nie zabrakło również tradycyjnych makiet tego budynku. Swoje prace uczniowie prezentowali podczas lekcji języka polskiego, chętnie opisywali swoje dzieła, a także dzielili się z pozostałymi osobami w klasie informatyczną wiedzą.
Monika Kubiak-Antoszewska
Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”
Klasa 7 i 8 wraz z nauczycielkami języka polskiego p. Małgorzatą Badzińską ip. Moniką Kubiak-Antoszewską oraz nauczycielem historii – p. Maciejem Kozerewiczem, a także opiekunem szkolnego wolontariatu p. Joanną Komasińską wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, który odbywał się pod patronatem: Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, a także Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.
Projekt skierowany był przede wszystkim do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i miał na celu: rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego; budowanie tożsamości narodowej uczniów; rozbudzanie uczuć patriotycznych; ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci; poznanie życiorysów Powstańców; zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi; uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych.
Podczas zajęć zarówno z języka polskiego, jak i z historii siódmoklasiści poznali przebieg powstania, w tym życie cywilów, a także osób czynnie biorących udział w walce o ojczyznę z perspektywy literatury (w tym fragmentów powieści Mirona Białoszewskiego czy Melchiora Wańkowicza) oraz źródeł historycznych.
Omawiając twórczość M. Wańkowicza uczniowie mieli okazję zaznajomić się z jego życiorysem, w tym młodością, a później szczęśliwym, spokojnym życiem spędzanym z żoną i ukochanymi córkami. Uczniowie uświadomili sobie jak wybuch wojny czy powstania może doprowadzić do rodzinnej tragedii, a także zmiany światopoglądów. Krysia Wańkowiczówna bowiem z wątpiącej w słuszność walki o ojczyznę dziewczyny, będącej na początku dorosłego życia, przystąpiła do żołnierzy AK, zginęła podczas jednej z akcji. Uczniowie próbowali zmierzyć się także z tragedią, która spadla na pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – pełnych nadziei, chętnych do pracy czy nauki młodych ludzi, którym wybuch wojny zniszczył wszystkie plany i marzenia. Przed rozpoczęciem omawiania jego twórczości – obejrzeli fragmenty biograficznego filmu o poecie. Przy tej okazji wysłuchali współczesnych, rokowych interpretacji poezji Pokolenia Kolumbów w wykonaniu warszawskiego zespołu „Fabryka” . Ponadto, zarówno na lekcji historii, jak i przy okazji interpretowania wiersza „Elegia o [chłopcu polskim]” dokładniej poznali rolę dzieci biorących czynny udział w powstaniu. Dodatkowo zapoznali się również z twórczością Anny Świrczyńskiej, która skłoniła ich do dalszych refleksji. Utworem, z którym siódmoklasiści zmierzyli się na końcu był „Pamiętnik z powstania warszawskiego” napisany przez Mirona Białoszewskiego. Uczniowie oprócz samodzielnego czytania wybranych fragmentów obejrzeli także film zrealizowany w ramach Teatru Telewizji. Ta książka pozwoliła im spojrzeć na powstanie nieco inaczej, mianowicie z perspektywy cywila, ciągle szukającego bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich, zmagającego się z głodem czy niepewnością, ale też starającego się wprowadzić do swojego życia odrobinę „normalności”.
Ponadto, uczniowie mogli spróbować odpowiedzieć na bardzo ważne i zarazem trudne pytania: Dlaczego powinno się pamiętać o Powstańcach; Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w ich życiu ważne?. Poza tym odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.
Projekt został zwieńczony stworzonymi przez uczniów:
- plakatami dotyczącymi zarówno twórczości: Wańkowicza, Białoszewskiego i Baczyńskiego, ale również faktami historycznymi;
- lekturą „Kamienie na szaniec” zamkniętą w pudełku;
- szkolną zbiórką na rzecz powstańców.
Monika Kubiak-Antoszewska
Polonistyczny kalendarz adwentowy
Już od 1 grudnia uczniowie klasy 4 i 7 razem z nauczycielką języka polskiego –p. Moniką Kubiak-Antoszewską wspólne odliczali dni do Świąt Bożego Narodzenia, wykonując codziennie różne polonistyczne ćwiczenia, takie jak: wyszukiwanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, pisanie życzeń, ogłoszeń, zaproszeń lub wierszyków, a także wyszukiwanie środków poetyckich w kolędach.
Te zadania nie tylko umiliły czas oczekiwania na zbliżające się Święta, ale również umożliwiły rozwój umiejętności literackich, kulturowych czy językowych uczniów.
M. Kubiak-Antoszewska
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
Wielokrotnie uczniowie klas I-III pokazali, że mają talent muzyczny. Dlatego Konkurs kolęd i pastorałek na stałe zagościł w kalendarzu ważnych wydarzeń w naszej szkole. We wtorek 13 grudnia mieliśmy okazję i ogromną przyjemność posłuchać naszych małych wokalistów. Uczniowie śpiewali kolędy, pastorałki i inne piosenki świąteczne. Jury miało niełatwe zadanie, by spośród 20 uczestników wyłonić tych najlepszych. Oceniano walory głosowe, interpretację utworu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie po zliczeniu punktów wybrano laureatów.
W kategorii Solista
I miejsce Dorota Słoma kl. III a
II miejsce Anastazja Sokolova kl. II
III miejsce Maja Pazderska kl. III a
W kategorii Duet
I miejsce Alicja Hajdak i Małgorzata Niewinczany kl. I
II miejsce Amelia Baran i Maja Herzberg kl. I
III miejsce Marta Oszust i Lena Trepczyńska kl. III a
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i lizaki, a zwycięzcy upominki sponsorowane przez organizatorki konkursu p. Agnieszkę Piasecką i p. Joannę Wach.
Wycieczka do Bydgoszczy
8 grudnia uczniowie klas I-III tym razem ,będąc w Multikinie nie oglądali filmu, ale mieli okazję przenieść się do świata Nanibylandii i obejrzeć musical pt. ,,Piotruś Pan”. Spektakl o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, dostarczył niesamowitych wrażeń. Po przedstawieniu czekała ich niespodzianka, spacer po Starym Rynku, gdzie odbywa się Bydgoski Jarmark Świąteczny. Spacerując poczuliśmy już świąteczny, zimowy czas, bo z nieba leciały śniegowe płatki. Na rynku wszyscy podziwiali piękne dekoracje, wyroby rękodzieła, słodkości świąteczne, domowe przetwory. Oczywiście nie mogło zabraknąć zakupu ozdób bożonarodzeniowych i prezentów dla najbliższych.
Mikołajki na języku polskim
6 grudnia to wyjątkowy dzień w roku, na który czekają szczególnie dzieci. Dlatego chcąc umilić uczniom klas 4-8 mikołajki nauczycielki języka polskiego – p. Małgorzata Badzińska i p. Monika Kubiak-Antoszewska przygotowały dla nich niecodzienne lekcje, podczas których uczniowie pracując w grupach zmierzyli się ze świątecznymi zadaniami, które polegały na podarowaniu bohaterom literackim adekwatnych do ich potrzeb prezentów, wyszukiwaniu w kolędach odpowiednich części mowy, kodowaniu wyrazów zawierających trudność ortograficzną, a także rywalizowali w literackich quizach w aplikacji Kahoot.
M. Kubiak-Antoszewska
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie