W dniu 3 marca uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w Międzynarodowym Sympozjum naukowo - edukacyjnym w Bydgoszczy pt ”Smartfon – wyzwanie naszych czasów”. Uczniowie pod opieką wychowawcy klasy VII – p. Małgorzaty Iwaniak i nauczyciela wspomagającego w kl. VII – p. Hanny Kaczyńskiej udali się autokarem na Politechnikę Bydgoską im. JJ. Śniadeckich. Organizatorem sympozjum była Centralna Diakonia Społeczna Ruchu Światło-Życie. Współorganizatorzy to: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik, Politechnika Bydgoska im. J.J. Śniadeckich, Fundacja Światło-Życie i Fundacja z Różą. Sympozjum objęte zostało patronatami medialnymi TVP Bydgoszcz, Radia PiK, Polska Press, Naszego Dziennika, portalu Katolicka Bydgoszcz i innymi. Patronat honorowy objął Minister Edukacji i Nauki.
Międzynarodowe Sympozjum „Smartfon - Wyzwanie naszych czasów” jest kontynuacją corocznych, cieszących się dużym zainteresowaniem sympozjów poświęconych roli mediów i technologii w życiu społecznym, a w szczególności w wychowaniu młodzieży. Od wielu lat organizowane są konferencje popularno-naukowe mające na celu przybliżenie tematyki odpowiedzialnego korzystania z mediów – świata wirtualnego oraz zagrożeń z nich płynących. Ma to wpływ na życie rodzin, a w efekcie całego społeczeństwa. Bezrefleksyjne korzystanie z mediów przez młodzież i dzieci bardzo negatywnie wpływa na ich rozwój. Zjawisko to nasiliło się szczególnie w czasie pandemii.
Konferencje kierowane były do tej pory do osób dorosłych: wychowawców, nauczycieli, rodziców, samorządowców. Konferencja „Smartfon - Wyzwanie naszych czasów” była pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce skierowanym również bezpośrednio do młodzieży – uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. Politechnika Bydgoska im. J. J. Śniadeckich miała możliwość zgromadzenia na uczelni audytorium 500 osób – bardzo się cieszymy, że udało nam się znaleźć w tej grupie.
Sympozjum trwało dwa dni. Pierwszy dzień konferencji ( w którym braliśmy udział) miał program edukacyjny, skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów, podczas gdy dzień drugi (4 marca 2023 r.) – charakter naukowy, adresowany do dorosłych odbiorców, w szczególności wychowawców, nauczycieli, rodziców i samorządowców.
Po otwarciu sympozjum powitano wszystkich zacnych gości, organizatorów, współorganizatorów . Konferencję podzielono na 3 części:
1 część - „Ryzyko i niebezpieczeństwo smartfonów dla zdrowia młodych ludzi” - przedstawił Prof. Manfred Spitzer
2 część – „Prawo Jazdy Smartfonem” – poprowadziła p. Bogna Białecka
3 część – „Organizacja pracy w życiu szkolnym” – Michał Talaga
Zaproszeni mówcy, prof. Manfred Spitzer, Bogna Białecka, Michał Talaga przedstawili często niedostrzegane w życiu codziennym ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z KORZYSTANIEM Z TECHNOLOGII. Nauczyciele i wychowawcy uzyskali oparte na badaniach i doświadczeniach informacje o wpływie nowoczesnych mediów na rozwój psychofizyczny i społeczny młodych ludzi. Mamy głęboką nadzieję, że wiedza, którą uzyskali nasi uczniowie pomoże im mądrze wykorzystywać zdobycze techniki i unikać związanych z tym pułapek.