Bo nie liczą się różnice!
Uczymy się pamiętać o sobie nawzajem, więcej widzieć i rozumieć.
W dniach od 23.11.2015r. do dnia 03.12.2015r. odbywała się w naszej szkole akcja profilaktyczno – wychowawcza „Dzień pod hasłem: Każdy INNY – wszyscy RÓWNI”, której inicjatorem i organizatorem był Zespół Profilaktyki.
Dzień 3 grudnia to Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nasza społeczność szkolna w tym roku aktywnie włączyła się w obchody tego święta. W ramach akcji wiele się działo.
Obchody tego święta zostały szczegółowo zaplanowane i dostosowane do potrzeb i oraz możliwości uczniów na wszystkich etapach edukacyjnych. Większość zajęć odbywałasię w dwóch kategoriach wiekowych i trwała kilka dni.
Młodsi uczniowie mogli wziąć udział m.in.: w konkursie plastycznym pt. „Mój niepełnosprawny przyjaciel”zorganizowanym przez panią Ewę Cichońską oraz wraz z wychowawcami porozmawiać na temat szacunku do inności na podstawie słuchowiska profilaktycznego pt. „Przygody Bombika – czarna plama”.
Z kolei uczniowie klas starszych wykonywali wspólnie plakaty „Sławni niepełnosprawni” dotyczące sławnej osoby niepełnosprawnej, które później prezentowali podczas zajęć otwartych na holu. Mieli też okazję poznać historię Janka Meli.
Podsumowanie akcji odbyło się 3 grudnia podczas zajęć otwartych na temat niepełnosprawności, inności, akceptacji, tolerancji i szacunku zorganizowanych na holu szkolnym przez panią pedagog Katarzynę Krajewską oraz nauczycieli z Zespołu Profilaktyki.
Nastąpiło też rozstrzygnięcie konkursów plastycznych. Były piosenki, filmiki, bajki nawiązujące do hasła „Każdy inny – wszyscy równi”. Tego dnia uczniowie dowiedzieli się, że wszyscy potrzebujemy siebie nawzajem. Obejrzeli też wzruszającą i pouczającą historię Natalki i jej niewidomej koleżanki w formie inscenizacji pięknie przedstawionej przez uczestników kółka teatralnego „Młode Talenty” pod kierunkiem Małgorzaty Badzińskiej oraz wysłuchali wspaniale przygotowanych recytacji wierszy w wykonaniu uczniów klasy III.
Dużą niespodzianką okazała się inicjatywa „nauczyciele – uczniom”, która polegała na zaprezentowaniu przez nauczycielki: Katarzynę Krajewską, Agatę Naperałę – Guzek, Magdalenę Zapiec – Maszek, Małgorzatę Badzińską, Justynę Markiewicz i Ewę Cichońską czytania z podziałem na role opowiadania „Angielskie Różyczki”.
Cała akcja spotkała się z dużym uznaniem i została ciepło przyjęta przez całą społeczność szkolną.
Była to jedna z wielu okazji, kiedy w szkole uczymy się współpracy, empatii, szacunku dla siebie i swoich trudności. Uczymy się pamiętać o sobie nawzajem, więcej widzieć i rozumieć.
Małgorzata Badzińska