03.02.2016r. odbyła się w naszej szkolne wycieczka do Bydgoszczy. Chętni uczniowie klas V – VI oraz cała kl. IV wybrali do Manufaktury Słodyczy „Karmelowa Kraina” i Muzeum Farmacji „Apteki pod Łabędziem”. Organizatorem wycieczki była pani Małgorzata Badzińska, opiekę nad uczniami sprawowały panie: Magdalena Zapiec – Maszek, Katarzyna Krajewska i Małgorzata Iwaniak.
Celem głównym wyjazdu było oprócz wyzwalania wielostronnej aktywności dzieci, przede wszystkim edukacja zawodowa, a konkretnie dostarczanie informacji o zawodach karmelarza i farmaceuty oraz kształtowanie właściwych postaw wobec pracy ludzkiej. Uczniowie z zaciekawieniem zwiedzali wskazane miejsca.
W „Karmelowej Krainie” wszyscy wzięli udział w pokazie tworzenia słodyczy, który obejmował proces produkcyjny od momentu wylania masy karmelowej, aż do momentu powstania gotowego produktu. W tym przepięknie pachnącym miejscu uczniowie mieli nie tylko wspaniałą możliwość obserwowania jak powstają słodycze, ale poznali też magiczny przepis na masę karmelową, a co najważniejsze spróbowali swoich sił i wykonali własne lizaki. Warto podkreślić, że cała produkcja odbywała się ręcznie, bez ulepszaczy, konserwantów i przy użyciu tylko naturalnych barwników.
W „Muzeum Farmacji”, które mieści się na aptekarskim zapleczu apteki „Pod Łabędziem” w kamienicy przy ul. Gdańskiej uczniowie zgłębili tajniki sztuki wytwarzania leków, poznali historię znanej apteki, zobaczyli woluminy poświęcone farmacji i medycynie od XVI w. Zobaczyli też jedyne w Polsce laboratorium galenowe, w którym wytwarzano leki i preparaty z surowców roślinnych, mineralnych oraz zwierzęcych. Poznali przepisy zamieszczone w dawnych receptariuszach i 70-letnie przyrządy do wytwarzania maści, tabletek i syropów. W zielarni duże zainteresowanie wzbudziła tabletkarka z 1905r. Wśród okazów były też zabytkowe naczynia laboratoryjne, szklane kolby, menzurki. Na koniec pani przewodnik zaprowadziła nas do biblioteki muzealnej, w której oglądaliśmy starodruki medyczne. Teraz historia farmacji nie jest nam obca.
Gdy zgłębiliśmy tajniki fachu farmaceuty i karmelarza udaliśmy się dalej, by kształtować nawyki związane z kulturalnym zachowaniem podczas wizyt w miejscach publicznych miasta. Odwiedziliśmy też McDonalds i cukiernię „Sowa”. Wszyscy zadowoleni powróciliśmy do szkoły.
Co ciekawe wycieczka była też elementem realizowanego w szkole programu innowacyjnego "Zagraj w przyszłość. Poznawaj samego siebie i planuj własny rozwój” - mającego na celu wzmocnienie jakości pracy szkoły w zakresie kształtowania u uczniów postaw sprzyjających ich dalszemu rozwojowi indywidualnemu, przede wszystkim przedsiębiorczości i odpowiedzialności, a jednocześnie zakładającemu skierowanie zainteresowań uczniów na odpowiednie projektowanie ścieżki edukacyjnej i zawodowej.
M. Badzińska