Laura Stupaj kl. VIII oraz Antoni Marecki kl. VII reprezentowali szkołę w XVIII edycji powiatowego konkursu geograficznego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Rynarzewie. Tegoroczna edycja konkursu odbyła pod hasłem: "Tajemnice skorupy ziemskiej". Laura i Antek zajęli IV miejsce.
Powiatowy Konkurs Geograficzny
"Przerwa na czytanie"
15 maja nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Wydarzenie to odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród uczniów, pokazanie uczniom, że wspólne czytanie jest szansą do zaangażowania się w działania na rzecz innych. Udział w akcji umożliwił dzieciom spotkanie z literaturą oraz przeżywanie radości wspólnego czytania. Sięgnięcie po książkę, nawet na przerwach w sali gimnastycznej spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczności uczniowskiej.
Po spotkaniu nie obyło się bez dyskusji na temat przeczytanych fragmentów książki
G. Kasdepke. Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały stworzoną strefę czytania, towarzyszyli im uczniowie z kółka bibliotecznego oraz zaproszeni goście, którzy czytali im bajki dla najmłodszych.
Uczniowie z wielkim entuzjazmem podeszli do zadania, uznali, że takie przerwy mogą się pojawiać znacznie częściej.
Akcja stała się okazją do poczytania w miłych, niecodziennych okolicznościach.
Impreza przebiegła w przyjaznej atmosferze, została bardzo dobrze odebrana
w środowisku szkolnym.
Magdalena Zapiec-Maszek i Monika Kubiak
Szkolna wycieczka do Warszawy
MNÓSTWO CIEKAWYCH MIEJSC I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ czekało na nas w WARSZAWIE!Okazało się, że Warszawa wyzwala silne emocje i ma wiele atrakcji dla turystów. Są w stolicy miejsca oczywiste i jednocześnie obowiązkowe. Nie mogliśmy nie zwiedzić Starego Miasta, Łazienek Królewskich czy Pałacu Kultury i Nauki. Poniżej szczegółowa relacja z wycieczki.
W dniach 13-15 maja 2019 r. uczniowie klas szóstej, siódmej i ósmej wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do wyjątkowego miejsca na mapie Polski – naszej stolicy - Warszawy.W ciągu trzech dni udało nam się zobaczyć i zwiedzić najciekawsze miejsca w stolicy. Wędrowaliśmy szlakiem największych atrakcji tego miasta.
Obowiązkowym punktem było oczywiście jego serce i zarazem źródło, czyli Stare Miasto, które powstało się w XIII w. Okazało się, że Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Rynku Starego Miasta spotkaliśmy warszawską Syrenę – oficjalnym symbolem miasta. Zobaczyliśmy Barbakan i przespacerowaliśmy się wzdłuż murów. Podziwialiśmy też Zamek Królewski .
Wraz z panią przewodnik i pilotem wycieczki wybraliśmy się także na tzw. „salony”, czyli na jedną z najpiękniejszych ulic stolicy jaką jest Krakowskie Przedmieście. Tutaj znajduje się fragment Traktu Królewskiego i mieszczą się najważniejsze reprezentacyjne obiekty – od Pałacu Prezydenckiego, przez Uniwersytet Warszawski po Bazylikę św. Krzyża.
W stolicy odwiedziliśmy również Grób Nieznanego Żołnierza, Kolumnę Zygmunta, Katedrę św. Jana Chrzciciela, Pomnik Małego Powstańca. Zobaczyliśmy budynki ambasad, sejmu i senatu. Niezwykłe chwile spędziliśmy m.in.: pod pomnikiem Chopina. Tam, mimo że w kroplach deszczu, cieszyliśmy się muzyką!
Innym punktem naszej wycieczki były słynne Łazienki Królewskie, które swój niezwykły urok zachowały po dzień dzisiejszy. Zobaczyliśmy nie tylko zabytkową letnią rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego, lecz także inne piękne obiekty wokół wspaniałych ogrodów. W Łazienkach znajdują się oranżerie, amfiteatr, a nawet ogród chiński. Warto było zobaczyć klasycystyczny Pałac na Wyspie. Niewątpliwą atrakcją parku okazały się też wiewiórki.
Bardzo spodobała się nam wizyta na Stadionie Narodowym oraz w Pałacu Kultury i Nauki. Pałac jako najbardziej rozpoznawalny budynek w Warszawie zrobił na nas ogromne wrażenie. Wjechaliśmy na taras widokowy, skąd zobaczyliśmy przepiękną panoramę miasta. Z kolei wizyta na stadionie była spełnieniem marzeń wielu z nas, kibiców. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt, z góry z zachwytem podziwialiśmy ogrom tego obiektu.
Z dużym zainteresowaniem i przejęciem zwiedziliśmy multimedialne Muzeum Powstania Warszawskiego. Podziwialiśmy opartą na nowoczesnych rozwiązaniach, poruszającą ekspozycję, która pozwoliła nam wręcz „dotknąć historii”.
Po dniach pełnych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do naszej małej ojczyzny. Uważamy, że wycieczka, pomimo deszczowej aury, była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy to wspaniałe miasto!Opracowała: Małgorzata Badzińska
KONKURS PRYRODNICZO – EKOLOGICZNY
XIII EDYCJA KONKURSU NADLEŚNICTWA SZUBIN
"Leśne Impresje"
Motto przewodnie w tym roku –
„Las jako miejsce pracy”
(konkurs plastyczno-malarski)
- Konkurs skierowany do uczniów klas I-VIII oraz dzieci przedszkolnych.
- Jedna szkoła może zgłosić nie więcej niż 10 prac. Jeżeli w szkole zostanie zgłoszonych więcej prac, to szkoła przeprowadza eliminacje, aby wyłonić 10 najciekawszych prac.
- Prace wykonujemy indywidualnie (nie zgłaszamy prac zbiorowych).
- Uczeń może zgłosić jedną pracę.
- Do wykonania pracy używamy materiały naturalne: drewno, kora, patyki, gałęzie, szyszki, nasiona, owoce, pióra, sierść, kamienie, huby, części roślin itp.
- Znalezione materiały łączymy klejem, splotami, zszywamy, skręcamy, rzeźbimy. Można używać farb do malowania swoich dzieł.
- Wielkość prac dowolna.
- Stworzona forma plastyczna lub malarska powinna obrazować elementy Polski związane z mottem.
- Przy ocenie będzie brana pod uwagę oryginalność, pomysłowość, wymowa i estetyka wykonania.
- Do prac nie zbieramy roślin chronionych, nie niszczymy miejsc lęgowych i gniazd ptaków, nie zabijamy i nie okaleczamy zwierząt, ani drzew. Przebywając w lesie pamiętamy o podstawowych zasadach kultury osobistej.
- Prace nadesłane na konkurs nie podlegają zwrotowi.
- W każdej kategorii wiekowej komisja w Nadleśnictwie przyzna atrakcyjne nagrody za trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienia.
- Prace składamy do p. Małgorzaty Iwaniak (nauczyciela przyrody)
p. Agnieszki Tulińskiej (nauczyciela biologii i chemii), p. Ewy Cichońskiej (nauczyciela techniki) do dnia 24 maja 2019 (piątek).
W poprzednich latach nasi uczniowie otrzymali nagrody
i wyróżnienia właśnie w tym konkursie.
Może w tym roku szczęście uśmiechnie się do Ciebie?!
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
6 maja odbył sie okolicznościowy apel z okazji 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczennice klasy VI przypomniały historię święta i najważniejsze postanowienia pierwszej konstytucji w Europie, a drugiej na świecie. Następnie w uroczystej asyście pocztu sztandarowego odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy.
Konkurs Krasomówczy
29 kwietnia w naszej szkole odbyły się eliminacje do Międzygminnego Konkursu Krasomówczego pt. Demostenes zorganizowanego przez Rejonową Bibliotekę Publiczną w Szubinie. Jury w składzie: p. Magdalena Zapiec-Maszek (przewodnicząca), p. Agata Borzyszkowska, p. Monika Kubiak zmierzyło się z bardzo trudnym zadaniem, gdyż spośród wielu deklamacji musiało wybrać troje reprezentantów, którzy z p. Magdaleną 14 maja pojadą na finał konkursu do Szubina.
Laureatami zostali:
- Julia Piwecka z klasy Vb, która będzie recytowała fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
- Zuzia Sobieszczyk z klasy IV – Obietnice taty Małgorzaty Nawrockiej.
- Weronika Meller z klasy Va – Spóźnionego słowika Juliana Tuwima.
Ponadto wyróżniło: Hanię Kozłowską z IV klasy (prezentowała utwór Spóźniony słownik J. Tuwima).
Pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie.
Noc w szkole
Uczniowie klas IV, Va i Vb mieli okazję wziąć udział w nocy w szkole połączonej z otrzęsinami klasy czwartej. Impreza rozpoczęła się w piątek o godzinie 19:00, a zakończyła w sobotę o 8:00. Dziećmi w tym czasie opiekowały się ich wychowawczynie: p. Magdalena Zapiec-Maszek, p. Edyta Klawińska oraz p. Monika Kubiak.
Na wszystkich czekało dużo atrakcji. Wieczór rozpoczął się od zabaw integracyjnych, każdy z uczestników przedstawił się i krótko opowiedział o swoich zainteresowaniach, by następnie wziąć udział w zabawach grupowych (tańcach) prowadzonych przez p. Edytę. Następnie każda klasa zmierzyła się z trudnym zadaniem, którym było narysowanie portretu swojego wychowawcy.
Uczniowie podczas otrzęsin musieli przejść kilka prób, takich jak: wypicie tajemniczego napoju lub zjedzenia fasolki smakowej; wzięcie udziału w pokazie mody młodzieżowej, a także odpowiedzenie na pytania o swoim wychowawcy oraz o szkole. Jury nagrodziło najbardziej oryginalne przebrania, I miejsce zajęli: Anna Nowacka i Ksawery Stołowski, a wyróżnienie uzyskali: Laura Wielgos, Oliwier Bauman oraz Denis Koluszko. Po przetrwaniu wszystkich prób uczniowie klasy czwartej złożyli uroczystą przysięgę, a także otrzymali certyfikaty z życzeniami przygotowane przez klasę Va. Później Julia Piwecka z klasy Vb poprowadziła szkolny „Mam talent” – uczniowie dzielili się swoimi pasjami, do których należały m.in.: taniec, śpiew, sztuczki magiczne, rysowanie czy gra na gitarze.
Po emocjonujących otrzęsinach oraz pokazie talentów na każdego czekała smaczna pizza, a po niej – gra w palanta w sali gimnastycznej.
Zanim wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek odbył się seans filmowy. W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.
"Bądź kumplem, nie dokuczaj"
W kwietniu w naszej szkole wśród uczniów kl. I - IV została zrealizowana kampania społeczna autorstwa Cartoon Network oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. "BĄDŹ KUMPLEM, NIE DOKUCZAJ".
Podstawowym celem kampanii było uwrażliwienie dzieci na problem dokuczania oraz wskazanie sposobów radzenia sobie z nim w sytuacjach szkolnych. Podczas zajęć uczniowie entuzjastycznie wyobrażali sobie rejs statkiem, odgrywali role, a tym samym kształtowali relacje społeczne. Kiedy groziło im rozbicie o górę lodową, musieli znaleźć sposób na przerwanie dokuczania i świetnie sobie z tym poradzili. Efektem zajęć było zapoznanie z Kodeksem Kumpla oraz analiza poradnika jak krok po kroku zakończyć dokuczanie. Mam nadzieję, że uczniowie umieją teraz lepiej reagować w trudnych sytuacjach i być przyjaznym dla rówieśników.
Katarzyna Krajewska - realizator zajęć
„Moja szkolna biblioteka”
29 marca na apelu szkolnym ogłoszono wyniki szkolnego konkursu bibliotecznego
„Moja szkolna biblioteka”. Na konkurs wpłynęło wiele ciekawych prac. Celem konkursu była promocja czytelnictwa wśród uczniów, zachęcanie do czytania, rozwijanie zainteresowań, kreatywności oraz twórcze i aktywne spędzanie wolnego czasu.
Wyniki konkursu:
I miejsce: Hanna Kozłowska - kl. IV, Zuzanna Sobieszczyk kl. IV
II miejsce: Kalina Krall – kl.I, Adam Kornalewicz – kl. II
III miejsce: Oliwia Bochat – kl. II , Karol Szlinger – kl. III
wyróżnienie: Zuzanna Pikul kl. II, Marharyta Sokolova kl. I, Tatiana Kloska kl. I
Serdecznie gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia pokonkursowej wystawy prac dzieci wyeksponowanej w szkolnej bibliotece.
LISTY DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH 2019-2020
Listy zakwalifikowanych znajdują się w zakładce przedszkole. Proszę zapoznać się również z informacją dla rodziców dotyczącej wyrażenia woli odnośnie potwierdzenia przyjęcia dzieci do oddziałów przedszkolnych.
LISTA UCZNIÓW DO KLASY PIERWSZEJ 2019 - 2020
Rekrutacja do klasy I na rok szkolny 2019-2020
Informacje dotyczące rekrutacji dzieci do klasy I na rok szkolny 2019-2020 znajdują się w zakładce komunikaty
Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – Toruń
W kwietniu bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami p. J. Komasińską, p. M. Iwaniak oraz p. M. Badzińską wzięli udział w wycieczce do Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” w Toruniu. Uczestniczyli w warsztatach pracowni biologicznej „ Rośliny od środka” oraz w zwiedzaniu interaktywnych wystaw Centrum Nowczesności. Obejrzeliśmy takie wystawy jak: Wahadło Foucaulta, O obrotach, Rzeka, przeŻYCIE, przeBUDOWA, …to takie proste oraz IDEE.
J. Komasińska
TYDZIEŃ Z MATEMATYKĄ
W marcu obchodziliśmy w naszej szkole „Tydzień z matematyką”. Poznaliśmy życiorysy i osiągnięcia Wielkich Polskich Matematyków. Na lekcjach matematyki poznaliśmy nowe sposoby mnożenia liczb, takie jak mnożenie „na palcach rąk”, mnożenie „po przekątnych” i mnożenie „po japońsku”. W konkursie plastycznym „Liczbowa sztuka” zwyciężyły Emilia Stobierska, Jagoda Targońska, Martyna Siódmiak oraz Wiktoria Lewandowska. Klasowymi Mistrzami Łamigłówek zostali: Marta Krajewska i Tomasz Kiełczyński z klasy IV, Marcel Nowacki z klasy Va, Amelia Przybył z klasy VI oraz Dominika Pikul z klasy VII. Gratulujemy!!!
J. Komasińska
XXVI Bieg Żniński z naszym udziałem
Od listopada 2017 roku w naszej szkole działa filia Uczniowskiego Klubu Sportowego "Wyspiański" z Szubina. Zajęcia odbywają się w grupie 18 osobowej pod kierunkiem instruktora LA i jednocześnie nauczyciela wf w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze - p. Małgorzaty Iwaniak. Uczniowie wraz trenerami UKS "Wyspiański" - p. Tomaszem Kaszewskim i p. Tomaszem Staroń wzięli już udział w tym roku szkolnym w kilku imprezach LA.
Dnia 31 marca w niedzielę uczniowie naszej szkoły, będący jednocześnie zawodnikami Uczniowskiego Klubu Sportowego "Wyspiański" z Szubina wzięli licznie udział w XXVI Biegu Żnińskim. Jest to prestiżowa impreza, na której oprócz dzieci startują na dłuższych dystansach zawodnicy dorośli , nie tylko z Polski. Reprezentacja naszej szkoły liczyła 16 zawodników, którzy startowali w biegach uczniowskich na określonych dystansach. Nasz zawodnik, uczeń klasy Va - Kacper Kwaśniak zajął pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej i wywalczył złoty medal. Oprócz tego zajęliśmy jeszcze dwa trzecie miejsca: Oliwia Wielgos z klasy VII i Jakub Kmieć z klasy Vb. Gratulujemy !!! Bardzo wielu naszych zawodników uplasowało się tuż za podium i zajęło 4 i 5 m-ce.
Wszystkim gratulujemy i życzymy powodzenia na następnych imprezach sportowych!!!
Wyróżnienia dla zawodników UKS Wyspiański
Dnia 22 marca w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie odbyło się zebranie podsumowujące działalność sportową klubu - Uczniowskiego Klubu Sportowego UKS Wyspiański za rok 2018. Od ponad półtorej roku w naszej szkole odbywają się zajęcia sportowe dla miłośników "królowej sportu" - lekkiej atletyki. Od listopada 2017 roku w naszej szkole działa filia Uczniowskiego Klubu Sportowego - UKS "Wyspiański" z Szubina. Zajęcia odbywają się w grupie 18 osobowej pod kierunkiem instruktora LA i jednocześnie nauczyciela wf w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze - p. Małgorzaty Iwaniak. Wyróżnienia z rąk trenerów Tomasza Kaszewskiego i Tomasza Staronia otrzymały dwie nasze uczennice - zawodniczki UKS Wyspiański - za osiągnięcia na zawodach wojewódzkich. Martyna Krall - uczennica klasy V za osiągnięcia w rzucie piłeczką palantową i Aleksandra Twardowska - uczennica klasy VIII za pchnięcie kulą.
Dziewczętom gratulujemy sukcesu, a wszystkim zawodnikom UKS Wyspiański życzymy samozaparcia w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszych wyników!