Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego uczniowie mogli wziąć udział w szkolnym projekcie przygotowanym przez p. Małgorzatę Badzińską i p. Monikę Kubiak– „Tydzień z Ojczystym”. Każdego dnia,podczas zajęć języka polskiego, klasy 4-8 mierzyły się z innymi, ale niezwykle ważnymi dla polszczyzny zagadnieniami.
W poniedziałek uczniowie poznali historię tego święta, dowiedzieli się, w jaki sposób na przestrzeni wieków kształtował się język polski, mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi oraz próbowali odszyfrować zdanie, które składa się ze wszystkich liter polskiego alfabetu, a żadna z nich się nie powtarza.
We wtorek wspólnie z nauczycielkamipróbowali odpowiedzieć na pytanie: dlaczego Polacy tak często popełniają błędy językowe, zapoznając się m.in. z „Raportem stu najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2020 roku – raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie”.Mieli również okazję wziąć udział w quizie językowym. Na końcu wysłuchali piosenki kabaretu Smile pt. „Błędy językowe”, która uzmysłowiła wielu z nich jak może wyglądać codzienność, gdy ludzie przestaną zwracać uwagę na to, w jaki sposób się wysławiają bądź piszą. Chętne osoby spróbowały poprawić tekst piosenki zastępując niewłaściwe wyrazy czy wyrażenia – poprawnymi.
Środa poświęcona była polskim frazeologizmom, uczniowie mieli okazję wziąć udział w teleturnieju wiedzy o polskich przysłowiach, a potem spróbować narysować wybrany przez siebie związek frazeologiczny.
W czwartek uczniowie dowiedzieli się, co kryje się pod nazwą: znaki diakrytyczne, porównywali jak brak stosowania „kropek” czy „kresek” może negatywnie wpłynąć na przekaz informacji.
Piątek natomiastpoświęcony został postaci Cypriana Kamila Norwida, na początku uczniowie zapoznali się z krótkim życiorysem poety, a później każdy z nich zaprezentował wybrany przez siebie wiersz autorstwa polskiego wieszcza, próbującwychwycić jego myśl przewodnią.
Ponadto, uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w dwóch konkursach. Pierwszy związany był z napisaniem wiersza na temat języka ojczystego, natomiast drugi dotyczył stworzenia lapbooka pt. „NaszOjczysty”.
Nagrodzeni:
I miejsce
w konkursie na wiersz o języku polskim
zdobyły:
Paula Bochat klasa VIIa
Oliwia Bochat klasa IV
I miejsce
w konkursie na lapbooka pt. „Nasz Ojczysty”
zdobył:
Tymoteusz Szlauderbach klasa IV
M. Badzińska
M. Kubiak