„A nade wszystko szanuj swą mowę ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą” M. Rej
DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W NASZEJ SZKOLE
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego) to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 r. podczas demonstracji wspierającej nadanie językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego zginęło pięciu studentów. Według UNESCO, od 1950 r. zaniknęło 250 języków, a niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W dniach od 4 do 6 marca obchodziliśmy w naszej szkole, w ramach projektu związanego z edukacją czytelniczą i patriotyczną, Dzień Języka Ojczystego. Projekt zakładał przede wszystkim popularyzację wiedzy na temat języka ojczystego.
W trakcie tych trzech dni uczniowie klas 1-8 mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach, których celem było promowanie języka polskiego, przy jednoczesnym podkreślaniu różnorodności językowej i kulturowej.
Wszyscy mogli zapoznać się z historią powstania języka ojczystego, zastanowić się nad koniecznością dbania o język polski oraz znaleźć sposoby unikania zaśmiecania go zapożyczeniami czy wyrazami potocznymi.
Swoje spostrzeżenia uczniowie wyrazili na plakatach. Ciekawostką okazały się dzieje polszczyzny czy rady profesora Jana Miodka odnoszące się do współczesnej polszczyzny młodych ludzi.
Uczniowie wspólnie z wychowawcami i nauczycielami promowali też czytelnictwo - spędzając te dni z książką przez kilka minut każdej lekcji.
Zainteresowane osoby mogły nabyć specjalne wydanie gazetki szkolnej „Olimpijczyk w Krainie JĘZYKA OJCZYSTEGO”, w której znalazło się wiele ciekawych artykułów, m.in.: na temat pierwszego zdania zapisanego w języku polskim, przysłów i wyrazów dziś już uznanych się za archaizmy. Czytelnicy „Olimpijczyka” mogli też zobaczyć wyniki sondy językowej dotyczącej innych określeń szkoły.
Ponadto cały czas uczniowie mieli okazję: chodzić po językowych schodach przygotowanych przez uczniów klas 5. przy pomocy p. Moniki Kubiak, na których znajdowały się wyrazy sprawiające największą trudność w zapisie (zarówno starszym jak i młodszym) oraz przypadki, a także oglądać tak zwane „gadające ściany” stworzone przez uczniów klas starszych przy wsparciu p. Małgorzaty Badzińskiej, a na nich: frazeologizmy, zasady ortograficzne, łamańce językowe czy ciekawostki polonistyczne.
W tych dniach uczniowie brali tez udział w ciekawych lekcjach językowych. Był m.in.: kreatywny dzień z poezją z odzysku, lekcje o poprawności językowej czy akcja „STOP WULGARYZMOM! NIE ZAŚMIECAJ JĘZYKA!” – wyraź to na plakacie.
Zwieńczeniem projektu promującego język polski wśród klas starszych były międzyklasowe zawody o tytuł „Mistrzów języka polskiego”. Podczas nich uczniowie klas 4-5 oraz 6-8 zmierzyli się w wielu konkurencjach polonistyczno-sportowych. Zadania, wśród których znalazły się: dyktando biegane, trimino ortograficzne czy łączenie przysłów, wykorzystały sportowy i językowy potencjał młodzieży, urozmaiciły naukę trudnej polskiej ortografii, zaktywizowały i wyzwoliły szczerą radość. Okazały się być doskonałym ćwiczeniem angażującym współpracę zespołową. Sprawdzały umiejętność czytania ze zrozumieniem, spostrzegawczość oraz czujność ortograficzną i sprawność fizyczną.
Zabawa była przednia! Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie w propagowanie języka ojczystego oraz chęć dbania o naszą ojczystą mowę.
M. Badzińska i M. Kubiak