Klasa 7 i 8 wraz z nauczycielkami języka polskiego p. Małgorzatą Badzińską ip. Moniką Kubiak-Antoszewską oraz nauczycielem historii – p. Maciejem Kozerewiczem, a także opiekunem szkolnego wolontariatu p. Joanną Komasińską wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, który odbywał się pod patronatem: Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, a także Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.
Projekt skierowany był przede wszystkim do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i miał na celu: rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego; budowanie tożsamości narodowej uczniów; rozbudzanie uczuć patriotycznych; ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci; poznanie życiorysów Powstańców; zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi; uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych.
Podczas zajęć zarówno z języka polskiego, jak i z historii siódmoklasiści poznali przebieg powstania, w tym życie cywilów, a także osób czynnie biorących udział w walce o ojczyznę z perspektywy literatury (w tym fragmentów powieści Mirona Białoszewskiego czy Melchiora Wańkowicza) oraz źródeł historycznych.
Omawiając twórczość M. Wańkowicza uczniowie mieli okazję zaznajomić się z jego życiorysem, w tym młodością, a później szczęśliwym, spokojnym życiem spędzanym z żoną i ukochanymi córkami. Uczniowie uświadomili sobie jak wybuch wojny czy powstania może doprowadzić do rodzinnej tragedii, a także zmiany światopoglądów. Krysia Wańkowiczówna bowiem z wątpiącej w słuszność walki o ojczyznę dziewczyny, będącej na początku dorosłego życia, przystąpiła do żołnierzy AK, zginęła podczas jednej z akcji. Uczniowie próbowali zmierzyć się także z tragedią, która spadla na pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – pełnych nadziei, chętnych do pracy czy nauki młodych ludzi, którym wybuch wojny zniszczył wszystkie plany i marzenia. Przed rozpoczęciem omawiania jego twórczości – obejrzeli fragmenty biograficznego filmu o poecie. Przy tej okazji wysłuchali współczesnych, rokowych interpretacji poezji Pokolenia Kolumbów w wykonaniu warszawskiego zespołu „Fabryka” . Ponadto, zarówno na lekcji historii, jak i przy okazji interpretowania wiersza „Elegia o [chłopcu polskim]” dokładniej poznali rolę dzieci biorących czynny udział w powstaniu. Dodatkowo zapoznali się również z twórczością Anny Świrczyńskiej, która skłoniła ich do dalszych refleksji. Utworem, z którym siódmoklasiści zmierzyli się na końcu był „Pamiętnik z powstania warszawskiego” napisany przez Mirona Białoszewskiego. Uczniowie oprócz samodzielnego czytania wybranych fragmentów obejrzeli także film zrealizowany w ramach Teatru Telewizji. Ta książka pozwoliła im spojrzeć na powstanie nieco inaczej, mianowicie z perspektywy cywila, ciągle szukającego bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich, zmagającego się z głodem czy niepewnością, ale też starającego się wprowadzić do swojego życia odrobinę „normalności”.
Ponadto, uczniowie mogli spróbować odpowiedzieć na bardzo ważne i zarazem trudne pytania: Dlaczego powinno się pamiętać o Powstańcach; Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w ich życiu ważne?. Poza tym odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.
Projekt został zwieńczony stworzonymi przez uczniów:
- plakatami dotyczącymi zarówno twórczości: Wańkowicza, Białoszewskiego i Baczyńskiego, ale również faktami historycznymi;
- lekturą „Kamienie na szaniec” zamkniętą w pudełku;
- szkolną zbiórką na rzecz powstańców.
Monika Kubiak-Antoszewska