Życzenia
,,Jasełka na wesoło”
Zgodnie z tradycją 22 grudnia w całej szkole rozbrzmiały dźwięki kolęd. Uczniowie klas I-III zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, całej społeczności szkolnej, wcielając się w postacie Maryi i Józefa, diabłów, aniołów, policjantów oraz ludzi pracy, wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój. Wspólnie odśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Po przedstawieniu pan dyrektor złożył życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Na koniec spotkania zostały wręczone słodkie upominki za świąteczne dekoracje drzwi.
Wszystkim życzymy Wesołych Świąt i do zobaczenia w Nowym 2023 Roku!
Szkoły Pełne Talentów
Szanowni Państwo
Dyrektor Szkoły Podstawowowej Im. Polskich Olimpijczyków w Turze bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za zaangażowanie w akcję Szkoły Pełne Talentów! Na koncie szkoły znalazły się 652 talenciaki. Nagrody właśnie dotarły do szkoły.
Dyrektor Szkoły, Paweł Wypych
Świąteczne dekoracje drzwi
W okresie przedświątecznym dekorowana jest prawie każda przestrzeń wokół nas - domy, ulice , sklepy. Nasza szkoła również zmieniła w grudniu swój wystrój. W tym roku oprócz gazetek o tematyce świątecznej , uczniowie i nauczyciele podjęli wezwanie i stworzyli niepowtarzalne dekoracje świąteczne drzwi sal lekcyjnych i gabinetów. Dzięki tym dekoracjom na szkolnych korytarzach zrobiło się kolorowo, miło i nastrojowo.
Dzieci, młodzież i nauczyciele wykazali się kreatywnością. Ich olbrzymi wkład pracy, niesamowitą jakość wykonania możemy zobaczyć i podziwiać w naszej galerii, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy.
Światowy Dzień Futbolu
Piłka nożna dla wielu z nas to nie tylko zwykła gra, ale styl i rytm życia. O popularności tej dyscypliny sportowej zadecydowała przede wszystkim jej uniwersalność i dostępność.
Dnia 8 i 9 grudnia w naszej szkole z okazji Światowego Dnia Futbolu odbyły się zajęcia sportowe z udziałem trenera z piłkarskiej szkółki Football Academy.
Akademia Pana Kleksa oczami czwartoklasistów
Uczniowie klasy IV zainspirowani lekturą Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa” stworzyli z niezwykłą starannością i dokładnością wirtualne projekty (w różnych kreatorach, z czego najczęściej w popularnej grze komputerowej Minecraft) przedstawiające szkołę, do której uczęszczał m.in. Adaś Niezgódka, a nauczycielem był Ambroży Kleks. Nie zabrakło również tradycyjnych makiet tego budynku. Swoje prace uczniowie prezentowali podczas lekcji języka polskiego, chętnie opisywali swoje dzieła, a także dzielili się z pozostałymi osobami w klasie informatyczną wiedzą.
Monika Kubiak-Antoszewska
Ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!”
Klasa 7 i 8 wraz z nauczycielkami języka polskiego p. Małgorzatą Badzińską ip. Moniką Kubiak-Antoszewską oraz nauczycielem historii – p. Maciejem Kozerewiczem, a także opiekunem szkolnego wolontariatu p. Joanną Komasińską wzięła udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym, który odbywał się pod patronatem: Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej, a także Burmistrza Miasta i Gminy Nakło nad Notecią.
Projekt skierowany był przede wszystkim do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych i miał na celu: rozwijanie wiedzy historycznej dotyczącej Powstania Warszawskiego; budowanie tożsamości narodowej uczniów; rozbudzanie uczuć patriotycznych; ukazanie wpływu wojny na losy powstańców, cywilów i dzieci; poznanie życiorysów Powstańców; zapoznanie uczniów z materiałami źródłowymi; uświadomienie młodzieży konieczności kształtowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych.
Podczas zajęć zarówno z języka polskiego, jak i z historii siódmoklasiści poznali przebieg powstania, w tym życie cywilów, a także osób czynnie biorących udział w walce o ojczyznę z perspektywy literatury (w tym fragmentów powieści Mirona Białoszewskiego czy Melchiora Wańkowicza) oraz źródeł historycznych.
Omawiając twórczość M. Wańkowicza uczniowie mieli okazję zaznajomić się z jego życiorysem, w tym młodością, a później szczęśliwym, spokojnym życiem spędzanym z żoną i ukochanymi córkami. Uczniowie uświadomili sobie jak wybuch wojny czy powstania może doprowadzić do rodzinnej tragedii, a także zmiany światopoglądów. Krysia Wańkowiczówna bowiem z wątpiącej w słuszność walki o ojczyznę dziewczyny, będącej na początku dorosłego życia, przystąpiła do żołnierzy AK, zginęła podczas jednej z akcji. Uczniowie próbowali zmierzyć się także z tragedią, która spadla na pokolenie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – pełnych nadziei, chętnych do pracy czy nauki młodych ludzi, którym wybuch wojny zniszczył wszystkie plany i marzenia. Przed rozpoczęciem omawiania jego twórczości – obejrzeli fragmenty biograficznego filmu o poecie. Przy tej okazji wysłuchali współczesnych, rokowych interpretacji poezji Pokolenia Kolumbów w wykonaniu warszawskiego zespołu „Fabryka” . Ponadto, zarówno na lekcji historii, jak i przy okazji interpretowania wiersza „Elegia o [chłopcu polskim]” dokładniej poznali rolę dzieci biorących czynny udział w powstaniu. Dodatkowo zapoznali się również z twórczością Anny Świrczyńskiej, która skłoniła ich do dalszych refleksji. Utworem, z którym siódmoklasiści zmierzyli się na końcu był „Pamiętnik z powstania warszawskiego” napisany przez Mirona Białoszewskiego. Uczniowie oprócz samodzielnego czytania wybranych fragmentów obejrzeli także film zrealizowany w ramach Teatru Telewizji. Ta książka pozwoliła im spojrzeć na powstanie nieco inaczej, mianowicie z perspektywy cywila, ciągle szukającego bezpiecznego miejsca dla siebie i swoich bliskich, zmagającego się z głodem czy niepewnością, ale też starającego się wprowadzić do swojego życia odrobinę „normalności”.
Ponadto, uczniowie mogli spróbować odpowiedzieć na bardzo ważne i zarazem trudne pytania: Dlaczego powinno się pamiętać o Powstańcach; Jak nie dopuścić do kolejnej wojny? Co jest w ich życiu ważne?. Poza tym odbyli wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego.
Projekt został zwieńczony stworzonymi przez uczniów:
- plakatami dotyczącymi zarówno twórczości: Wańkowicza, Białoszewskiego i Baczyńskiego, ale również faktami historycznymi;
- lekturą „Kamienie na szaniec” zamkniętą w pudełku;
- szkolną zbiórką na rzecz powstańców.
Monika Kubiak-Antoszewska
Polonistyczny kalendarz adwentowy
Już od 1 grudnia uczniowie klasy 4 i 7 razem z nauczycielką języka polskiego –p. Moniką Kubiak-Antoszewską wspólne odliczali dni do Świąt Bożego Narodzenia, wykonując codziennie różne polonistyczne ćwiczenia, takie jak: wyszukiwanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, pisanie życzeń, ogłoszeń, zaproszeń lub wierszyków, a także wyszukiwanie środków poetyckich w kolędach.
Te zadania nie tylko umiliły czas oczekiwania na zbliżające się Święta, ale również umożliwiły rozwój umiejętności literackich, kulturowych czy językowych uczniów.
M. Kubiak-Antoszewska
KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK
Wielokrotnie uczniowie klas I-III pokazali, że mają talent muzyczny. Dlatego Konkurs kolęd i pastorałek na stałe zagościł w kalendarzu ważnych wydarzeń w naszej szkole. We wtorek 13 grudnia mieliśmy okazję i ogromną przyjemność posłuchać naszych małych wokalistów. Uczniowie śpiewali kolędy, pastorałki i inne piosenki świąteczne. Jury miało niełatwe zadanie, by spośród 20 uczestników wyłonić tych najlepszych. Oceniano walory głosowe, interpretację utworu, dobór repertuaru oraz ogólny wyraz artystyczny. Ostatecznie po zliczeniu punktów wybrano laureatów.
W kategorii Solista
I miejsce Dorota Słoma kl. III a
II miejsce Anastazja Sokolova kl. II
III miejsce Maja Pazderska kl. III a
W kategorii Duet
I miejsce Alicja Hajdak i Małgorzata Niewinczany kl. I
II miejsce Amelia Baran i Maja Herzberg kl. I
III miejsce Marta Oszust i Lena Trepczyńska kl. III a
Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i lizaki, a zwycięzcy upominki sponsorowane przez organizatorki konkursu p. Agnieszkę Piasecką i p. Joannę Wach.
Wycieczka do Bydgoszczy
8 grudnia uczniowie klas I-III tym razem ,będąc w Multikinie nie oglądali filmu, ale mieli okazję przenieść się do świata Nanibylandii i obejrzeć musical pt. ,,Piotruś Pan”. Spektakl o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, dostarczył niesamowitych wrażeń. Po przedstawieniu czekała ich niespodzianka, spacer po Starym Rynku, gdzie odbywa się Bydgoski Jarmark Świąteczny. Spacerując poczuliśmy już świąteczny, zimowy czas, bo z nieba leciały śniegowe płatki. Na rynku wszyscy podziwiali piękne dekoracje, wyroby rękodzieła, słodkości świąteczne, domowe przetwory. Oczywiście nie mogło zabraknąć zakupu ozdób bożonarodzeniowych i prezentów dla najbliższych.
Mikołajki na języku polskim
6 grudnia to wyjątkowy dzień w roku, na który czekają szczególnie dzieci. Dlatego chcąc umilić uczniom klas 4-8 mikołajki nauczycielki języka polskiego – p. Małgorzata Badzińska i p. Monika Kubiak-Antoszewska przygotowały dla nich niecodzienne lekcje, podczas których uczniowie pracując w grupach zmierzyli się ze świątecznymi zadaniami, które polegały na podarowaniu bohaterom literackim adekwatnych do ich potrzeb prezentów, wyszukiwaniu w kolędach odpowiednich części mowy, kodowaniu wyrazów zawierających trudność ortograficzną, a także rywalizowali w literackich quizach w aplikacji Kahoot.
M. Kubiak-Antoszewska
Andrzejki w klasie II
Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Kultywując tę tradycję, 30 listopada w klasie II zorganizowano zabawę. Były tańce przy ulubionej muzyce, wróżby, konkursy oraz słodki poczęstunek. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI WIERSZA PATRIOTYCZNEGO „KTO TY JESTEŚ?” – edycja 2022
Z okazji Święta Niepodległości dnia 15 listopada 2022r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pt. „Kto ty jesteś?” – edycja 2022.
Organizatorkami konkursu były nauczycielki języka polskiego: Monika Kubiak – Antoszewska i Małgorzata Badzińska. W jury zasiadła także Paulina Springer.
Celem konkursu było przede wszystkim: rozbudzanie właściwego stosunku do mowy ojczystej, korzystanie z jej zasobów i bogactwa,kultywowanie i popularyzowanie tradycji narodowych wśród młodzieży.
Do konkursu zgłosiło się 13 uczniów z klas IV – VIII.
Kunszt recytatorski oceniało jury w składzie: pani Monika Kubiak – Antoszewska, pani Małgorzata Badzińska oraz pani Paulina Springer. Chętni zaprezentowali bardzo piękne wiersze o swojej Ojczyźnie.
W kategorii klas IV – VIII najlepsze okazały się recytacje:
Im. – Adam Kornalewicz kl. VI i Julia Sobieszczyk kl. IV
IIm. –Oliwia Kornalewicz kl. IV
Noc w szkole
Jak miło czasem oderwać się od nauki i spojrzeć na szkołę z innej strony. Noc w szkole to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu i umacnianie więzi w zespole klasowym. Taką przygotowaną atrakcję mieli uczniowie klasy 8 w noc z 18 na 19 listopada. Część Nocy w szkole uczniowie spędzili na wspólnej zabawie ze swoimi rodzicami. Pierwszym punktem spotkania były rozgrywki sportowe z udziałem rodziców.
Następnie uczniowie zajęli się wspólnym zrobieniem kolacji. Tosty były bardzo smakowite.
Nie obyło się bez wspólnych zabaw, dyskoteki, na której jak zawsze zatańczyliśmy „belgijkę”. Było także kino na materacach i nocne podchody po szkole.
W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.
Konkurs biblioteczny „Zakładka do książki”
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowany został konkurs na najładniejszą zakładkę do książki. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych oraz rozwijanie wyobraźni twórczej dzieci.
Laureaci konkursu:
Przedszkole
I miejsce: Maja Kiełczyńska „Motylki”
II miejsce: Alan Kiełczyński „Tygryski”
III miejsce: Julia Śmigiel „Motylki”
Bogusław Starzec "Jeżyki"
Wyróżnienie:
Oliwia Kowalewska „Tygryski”
Dawid Janik „Tygryski”
Błażej Małecki „Tygryski”
Dominika Śmigiel „Tygryski”
Nadia Nowak „Rybki”
Maciej Senska „Tygryski”
Bartłomiej Joachimek „Motylki”
Łucja Małecka „Jeżyki”
Klasy I-III
I miejsce: Maja Ziółkowska kl. IIIa
II miejsce: Amadeusz Bauman kl. IIIa
III miejsce: Maja Herzberg kl. I, Amelia Baron kl. I
Prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w bibliotece szkolnej.
Zwycięzcom gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Zimowe zabawy na śniegu - klasa II
Zima, zima, zima, pada, pada śnieg… Na taką pogodę dzieci czekały bardzo długo! Dlatego też uczniowie klasy II oddali się iście śniegowemu szaleństwu. Zimowym zabawom nie było końca. Takie wyjście z sali lekcyjnej to świetna rozrywka i wielka frajda dla dzieci, ale także promocja zdrowego stylu życia.
„KOLOROWE KANAPKI” – im bardziej kolorowo, tym bardziej zdrowo
Na zajęciach wych. fiz. uczymy się wspólnie dbać nie tylko o swoją kondycję fizyczna, ale również o swoje zdrowie. W ramach realizacji innowacji „Ruch to zdrowie” i programu z SANEPID-u „Trzymaj formę” uczniowie klas IV-VIII na zajęciach wychowania fizycznego pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego przygotowywali kanapki . Motto brzmiało „KOLOROWE KANAPKI” – im bardziej kolorowo, tym bardziej zdrowo. Uczniowie przygotowywali kanapki w małych 3-5 osobowych grupach w ramach swoich klas i wg własnych upodobań smakowych. Wykazali się przy tym wielką inwencją twórczą , wszystkie kanapki wyglądały i smakowały niesamowicie !!! Po wykonaniu kanapek uczniowie przystąpili wspólnie w klasach do spożycia drugiego śniadania . Wielu podzieliło się swoimi „dziełami sztuki” z innymi uczniami, nie zapomniano również o Dyrekcji szkoły i nauczycielach. Brawa dla wszystkich młodych kucharzy !!!
Do zobaczenia na kolejnych imprezach kulinarnych. Brawo SP TUR !!!
Opracowała: Małgorzata Iwaniak
TURNIEJ PLUSZOWEGO MISIA
Za nami kolejny Turniej Pluszowego Misia dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie zmierzyli się w konkurencjach sportowych sprawdzających ich sprawność fizyczną . Były biegi, skoki przez przeszkody, zabawy z piłką , przechodzenie pod krzesełkiem. Najwięcej radości było podczas przekładanie wykałaczek rękawicami kuchennymi do kubka czy zespołowym rysowaniu misia z zasłoniętym oczami. Każdy starał się wykonać zadania szybko, ale i precyzyjnie. Bawiliśmy się znakomicie, nie brakowało emocji, oklasków i uśmiechów na twarzach dzieci. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Zawody były doskonałą okazją do integracji uczniów klas I-III oraz do wszczepienia od najmłodszych lat pozytywnych wartości płynących z rywalizacji sportowej , oczywiście zgodnie z zasadą fair play.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, kolorowy, brązowy, z kokardką lub w kubraczku… miś, którego każdy ma lub miał i pamięta go z dzieciństwa. W dniu jego święta uczniowie klas I-III obchodzili go na różne sposoby. Były kolorowanki, wycinanki, labirynty z misiami w głównej roli. Nie zabrakło prezentacji o historii powstania tej pluszowej maskotki oraz zdjęć znanych i mniej znanych niedźwiadków. Przypomnieliśmy sobie również znaczenie słów, jakimi są dzieciństwo, przyjaciel, miłość czy ciepło. Nie było końca zabaw tanecznych z misiami przy piosence ,, Pluszowy miś” .
Mistrzostwa Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców klas IV-VIII
Uczniowie Szkoły Podstawowe im. Polskich Olimpijczyków w Turze w ramach realizacji innowacji „Ruch to zdrowie” na lekcjach wychowania fizycznego i w czasie wolnym , wzięli aktywny udział w kolejnej sportowej akcji . Odbyły się Mistrzostwach Szkoły w Unihokeju Dziewcząt i Chłopców klas IV-VIII. Mecze rozgrywane były systemem „każdy z każdym”. Zespoły składały się z 5 osób (3 chłopców i 2 dziewcząt, dopuszczano możliwość 2 chłopców i 3 dziewczynek). Mecze rozgrywano wg ustalonego schematu minutowego. Każdy mecz składał się z dwóch części – każda po 5 minut. Razem jeden mecz trwał 10 minut. Mecze rozgrywane były na przerwach „15 minutowych” w sali gimnastycznej pod opieką nauczycieli wych. fiz., którzy byli jednocześnie sędziami. Za wygrany mecz - zespół otrzymywał 3 pkt., za remis – 1 pkt., za przegrany mecz - 0 pkt. Podczas turnieju został wybrany najlepszy strzelec /najciekawszej bramki i najlepszy bramkarz turnieju. Na sali mogli przebywać kibice z wszystkich klas. Wskazane było, aby wszyscy uczniowie z każdej klasy zagrali chociaż w jednej połowie meczu , ponieważ liczyły się pkt. do rocznej klasyfikacji aktywności klas. Wszystkie mecze protokołowały dwie uczennice klasy VIII- Julia Kmieć i Hanna Kozłowska.
Wyniki meczów :
mecz klas IV : V – 0:2 , bramki – Karol Klawiński - 2
mecz klas VI : VIII - 0:1 , bramka - Nadia Śmigiel
mecz klas IV: VI - 0:1 , bramka – Alan Pawlak
mecz klas VII : VIII - 0:1 , bramka – Tomasz Kiełczyński
mecz klas V : VI – 1:0 , bramka – Paulina Siódmiak
mecz klas IV: VII – 0:4 , bramki - Krystian Dziwnik - 4
mecz klas V : VII - 1:1 , bramki – Mateusz Tomaszewski – 1, Krystian Dziwnik -1
mecz klas V : VIII – 1:2 , bramki – Tomasz Kiełczyński – 2 , Karol Klawiński - 1
mecz klas IV : VIII - 0:2 , bramki - Wiktor Luberda -1, Julian Adwent - 1
mecz klas VI : VII - 0:2, bramki - Robert Majcherczak-1, Krystian Dziwnik -1
Klasyfikacja strzelców bramek:
-
Krystian Dziwnik – 6 , Karol Klawiński – 3, Tomasz Kiełczyński – 3 , Nadia Śmigiel, Paulina Siódmiak, Alan Pawlak, Michał Tomaszewski, Wiktor Luberda, Julian Adwent, Robert Majcherczak – wszyscy po 1 bramce.
-
Ogólnie we wszystkich meczach strzelono 19 bramek.
-
Królem strzelców został uczeń klasy VII - Krystian Dziwnik .
Wybrano także najlepszego bramkarza, a raczej dwóch najlepszych bramkarzy, bo wybór był bardzo trudny : Julia Pasinska klasa VII i Tomasz Kiełczyński – klasa VIII. Klasyfikację zespołową wygrali uczniowie klasy VIII, II m-ce przypadło klasie VII, III m-ce - klasie V. Klasa IV i klasa VI zostały sklasyfikowane na miejscach poza podium, ale trzeba wszystkim pogratulować zapału, chęci i energii do gry. Wszyscy świetnie się bawili, jedni grali, drudzy głośno dopingowali. Tak jak zawsze na lekcjach wychowania fizycznego liczył się „WKŁAD, CHĘCI I ZAANGAŻOWANIE UCZNIÓW” , a tego nikomu nie brakowało. Brawa dla wszystkich uczniów !!! Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Turze, a także dodatkowo prywatny sponsor ( jeden z Rodziców, który pragnął zostać anonimowy). Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc w nagrodzeniu naszych uczniów , wielkie ukłony dla fundatorów nagród. Upominki dla wszystkich nagrodzonych zostaną rozdane podczas „Tygodnia Olimpijskiego” organizowanego w naszej szkole w miesiącu MARCU.
Brawo dla wszystkich uczniów i nauczycieli za pomoc w przygotowaniu Mistrzostw Szkoły
Do zobaczenia na kolejnych imprezach. Brawo SP TUR !!!
Opracowała: Małgorzata Iwaniak
-
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie