Nasza szkoła w Ogólnopolskim Konkursie dla szkół pod nazwą
„Teatr szkolny – edukacja kulturalna młodego człowieka”
Podejmujemy szereg działań na rzecz ucznia zdolnego, szczególnie jeśli chodzi o odkrywanie, rozwijanie i promowanie zdolności oraz pasji naszych wychowanków.
23.03.2017r. nasza szkoła otrzymała certyfikat w Ogólnopolskim Konkursie
„TEATR SZKOLNY – EDUKACJA MŁODEGO CZŁOWIEKA”.
Uczniowie naszej szkoły, w tym głównie
uczestnicy kółka teatralno-dziennikarskiego „Arlekin”
pod okiem Małgorzaty Badzińskiej
w okresie od września 2016 do marca 2017
wykonywali zadania, które były warunkiem otrzymania certyfikatu.
Podjęte działania wzbogaciły jednocześnie realizację innowacyjnego autorskiego programu teatralno – dziennikarskiego „Maski, gesty i słowa”, którego celem jest przede wszystkim rozwijanie ogólnych zdolności poznawczych, zainteresowań teatralnych i dziennikarskich uczniów jako inicjatywa wspierająca upowszechnianie czytelnictwa i rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz informatycznych wśród dzieci i młodzieży.
Jako szkoła przystępująca do konkursu przyjęliśmy na siebie zadania, których wykonanie wymagało czasu, zaangażowania i dobrej organizacji. Konkurs zakładał zdobycie wiedzy teoretycznej dotyczącej teatru, jego genezy i historii. Uczniowie poznawali też różnorodne znaki teatru, specyfikę pracy ludzi związanych z teatrem np. scenografów, kostiumologów, charakteryzatorów, akustyków, reżyserów teatralnych. Uczyli się reguł wykonania afisza teatralnego. Gromadzili terminologię związaną z tą dziedziną sztuki i objaśniali jej znaczenie. Pozyskana z różnorodnych źródeł wiedza znalazła też przełożenie na prezentacje multimedialne, plansze, afisze teatralne. Konkurs wymagał kreatywności ,samodzielności oraz pomysłowości uczestników poszczególnych zadań. W trakcie przygotowywania zadań konkursowych uczniowie uczyli się umiejętności współpracy w grupie, odpowiedzialności za nią, doskonalili komunikację językową i wzmacniali poczucie własnej wartości. Prezentacja zgromadzonej wiedzy miała miejsce na lekcjach języka polskiego i na zajęciach kółka teatralno-dziennikarskiego oraz podczas lekcji otwartych dla większej liczby uczniów na holu. Trud włożony w przygotowanie zadań konkursowych zaowocował pięknymi efektami w postaci spotkań, afiszy i przedstawień. Uczestnictwo w konkursie pozwoliło uczestnikom w inny sposób spędzić czas w szkole, nie w tradycyjnej konwencji.
Wśród zadań realizowanego projektu konkursowego były :
· zajęcia teatralne nt. „Pozytywnych oddziaływań sztuki na rozwój osobowości młodego człowieka” – uzupełnionych prezentacja multimedialną pt. „… Bo teatr jest po to, żeby wszystko było inne niż dotąd…”
· Spektakl pt. „Anioły strzegą szkoły” w ramach szkolnych obchodów „Tygodnia Otwartych Serc” i „Dnia Anioła”. Spektakl przedstawiający historyjkę szkolonych koleżanek przygotowany według samodzielnie zmodyfikowanego scenariusza dostępnego w Internecie opowiadał o tym, że uśmiech, serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a człowiek życzliwy zawsze znajduje pomocników i sprzymierzeńców, łatwiej pokonuje wszelkie przeszkody i nawiązuje kontakty. Publiczność szkolna zobaczyła, że życzliwość ma tak niezwykłą moc, że wytwarza miłą atmosferę i daje wiele radości, zacieśnia więzy między ludźmi i daje możliwość partnerskiej współpracy. Życzliwość umożliwia rozwiązywanie konfliktów, integruje zespół klasowy oraz pomaga w realizacji wielu czynności i zadań. Istotne jest także to, że aby uzyskać pomoc i sympatię, trzeba samemu dać coś z siebie innym. Spektaklowi przyświecała myśl A. de Mello: „Nie proś świata, aby się zmienił na lepsze, to ty zmień się pierwszy”.
· Przygotowanie recenzji wybranej sztuki teatralnej, tu pomocna okazała się listopadowa wycieczka na spektakl „Alicja w Krainie Czarów”.
· Zorganizowanie konkursu recytatorskiego - zadanie, które cieszy się dużą popularnością w naszej szkole, nie sprawiło nam zatem kłopotów, ponieważ na stałe widnieje w naszych planach pracy szkoły.
9 stycznia 2017r. w ramach przygotowań do Powiatowych Obchodów 98. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków odbył się „Szkolny Konkursie Recytatorskim Wiersza Patriotycznego: Polska – moja Ojczyzna”, który, podobnie jak w latach poprzednich, skierowany był do uczniów klas IV – VI. Czworo zwycięzców tegorocznej szkolnej edycji konkursu recytatorskiego, którzy podjęli trud przygotowania utworów o ojczyźnie, reprezentowało następnie 13 stycznia 2017r. naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim Wiersza Patriotycznego „Tobie Polsko, ta kropla krwi wrzącej”, który odbył się w Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie. Jury konkursu gminnego wyróżniło: II miejscem Dominikę Pikul oraz III miejscem Kornelię Chodor. Dyplomy oraz nagrody laureatkom wręczył burmistrz Szubina Artur Michalak oraz dyrektor Zespołu Szkół w Rynarzewie Janusz Nowakowski, organizator konkursu.
· Klasowy konkurs wiedzy o wybranym aktorze
W ramach zajęć teatralnych pt. „Podglądamy mistrzów: teatr i kino” uczniowie kl. VI wzięli udział w konkursie pt. „Mój ulubiony aktor lub aktorka”. Celem konkursu było przede wszystkim poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji kulturalnej -bezpośrednie zaangażowanie uczniów w poszerzanie wiedzy z dziedziny teatru i kina:
ü upowszechnianie wiedzy o aktorach i aktorkach (w tym aktorach i aktorkach polskich);
ü wdrażanie do umiejętnego przekazywania przez uczniów wiedzy na temat ulubionego aktora lub aktorki.
Zadaniem konkursowym było wykonanie plakatu dowolną techniką plastyczną, przedstawiającego podstawowe informacje o ulubionym aktorze lub aktorce oraz prezentacja plakatów.
· Dzień Talentów
Uczestnicy kółka teatralno-dziennikarskiego „Arlekin” mogli zaprezentować swoje talenty, np. muzyczne, taneczne, kabaretowe i inne dowolne formy estradowe podczas Dnia Talentów
MY SIĘ W SZKOLE NIE NUDZIMY,
SWE ZDOLNOŚCI ROZWIJAMY,
DZISIAJ SZKOLNY DZIEŃ TALENTÓW MAMY
- WIĘC JE WSZYSTKIM PRZEDSTAWIAMY
Takie motto towarzyszyło uczniom Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze
podczas Dnia Talentów, który odbył się dnia 10.03.2017r. w ramach zajęć teatralnych.
Przedsięwzięcie to koordynowała p. Małgorzata Badzińska, która jest jednocześnie opiekunem
szkolnego koła teatralno-dziennikarskiego „Arlekin”. W organizację włączyli się chętni
uczniowie. Na początku organizator Pani Małgorzata Badzińska przywitała wszystkich i wyjaśniła
skąd wziął się pomysł na zorganizowanie Dnia Talentów. Dzieci miały możliwość swobodnego
wypowiedzenia się, jak rozumieją pojęcie talent. Chętni zaprezentowali swoje umiejętności. W
występach wzięli udział uczestnicy klas I-III oraz klasy IV- VI. Dzieci prezentowały bogaty i
różnorodny repertuar. Mieliśmy okazję obejrzeć popisy wokalistów, którzy przedstawili swoje
wersje polskich i zagranicznych przebojów. Odbyła się prezentacja umiejętności tanecznych,
recytatorskich, plastycznych, gry na instrumencie: pianino. Był też pokaz samodzielnie
zaprojektowanych projektów wnętrz.Oceny talentów dokonali uczniowie z klas IV - VI, którzy
oddali głosy na przygotowanych wcześniej formularzach. Dzieci zostały postawione przed
trudnym wyborem wyłonienia najlepszego uczestnika, ponieważ poziom prezentowany przez
uczniów był naprawdę wysoki, a przedstawione talenty różnorodne. Po zakończeniu głosowania w
kategorii w klasach I-III najbardziej podobał się wszystkim występ wokalny w języku
hiszpańskim Julii Piweckiej z klasy 3b, wyróżniono też Agatę Pikul i Oliwię Domagalską.
Natomiast z klas IV- VI wygrały: Zuzanna Kwaśniak - śpiew, Kinga Krajewska i Alicja Słoma –
duet taneczny modern jazz oraz Laura Stupaj – pianino, wyróżnienie – Dominika Pikul. Każdy z
uczestników otrzymał dyplom oraz nagrodę - słodką niespodziankę.
Wszystkie występy wzbudzały gorący aplauz widowni, która dzielnie wspierała swoich idoli i z
zaciekawieniem oraz radością obserwowała prezentację ich talentów. Obchody tego dnia z
pewnością muszą zagościć w naszej szkole na stałe. Mamy nadzieję, że kolejny Dzień Talentów
będzie okazją do odkrycia i prezentacji nowych uzdolnień!
· Ukończenie kursu „Opiekun szkolnego koła teatralnego” (w okresie od 23 września 2016r. do 20 grudnia 2016r.;M. Badzińska)
PODSUMOWUJĄC
Konkurs teatralny okazał się dla naszych uczniów niezwykle ciekawy, wymagający ogromnego zaangażowania. Z pewnością popularyzował w naszej placówce wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli różnorodne formy teatralne oraz rozwijał zdolności artystyczne uczniów.
Dziękuję wszystkim uczestnikom zadań!