Uczniowie SP Tur udowodnili, że nauka języka ojczystego odgrywa ważną rolę w edukacji. Podkreślili, że to, w jaki sposób mówimy, wpływa na to, jak jesteśmy odbierani.
04.05.2016r. w SP Tur przebiegał pod hasłem „Dzień Biało – Czerwony, czyli Dzień Języka Ojczystego”. A motto przewodnie brzmiało: “A nade wszystko szanuj mowę swą ojczystą. / Nie znać języka swego – hańbą oczywistą”.
Tego dnia w szkole obowiązywał strój w kolorach flagi narodowej.
Akcja została zorganizowana przez nauczycielkę języka polskiego Małgorzatę Badzińską i uczniów kółka teatralnego „Młode Talenty”.
Była to okazja , by zwrócić uwagę w ogóle na język, na to jak mówimy, jak piszemy, co wiemy o swoim języku ojczystym.
Obchody tego dnia miały nie tylko promować nasz język ojczysty, ale przede wszystkim podkreślać znaczenie różnorodności językowej i kulturowej.
Przeprowadzone działania związane z obchodami tego dnia w naszej szkole poprzedzone zostały szeregiem wielu działań, były to m.in.:
· Konkurs Pięknego Czytania o tytuł Mistrza Pięknego Czytania 2016 dla kl. 2-6, który odbył się 26.04.2016r.. Łącznie wzięło w nim udział 27 uczniów.
· Konkurs Szkolnej Poezji Uczniowskiej o Złote Pióro 2016, skierowany do chętnych z kl. IV – VI.
· Mistrz Pióra, czyli konkurs kaligrafii kl. I-III – 28.04.2016r. przeprowadzony przez nauczycielkę nauczania początkowego Agatę Guzek.
Z całą akcją związany był też kącik językowy, w którym uczniowie klas IV – VI mogli zmierzyć się z testem z gramatyki, literatury i ortografii o tytuł Mistrza Języka Polskiego 2016. Wielkim zainteresowaniem cieszył się stworzony na holu tzw. kącik gwary uczniowskiej – czyli wspólne sporządzanie słowniczka wyrazów, których najczęściej używają uczniowie (bezwzględnie unikano wulgaryzmów!). Zgromadzone efekty w postaci Słownika uczniowskiego będzie można podziwiać w bibliotece szkolnej już od czerwca.
Pojawiły się też: wystawa poezji uczniowskiej, prezentacje zeszytów, gazetki tematyczne (ciekawostki dotyczące języka polskiego, aforyzmy, „łamańce językowe”). Na holach rozwieszono ciekawe plakaty związane z językiem polskim.
Dzięki akcji uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o swoim języku.
Zwracano uwagę nie tylko na historię języka polskiego, dzieje polszczyzny, jej odmiany, ale również na rozwój współczesnego języka, w tym przede wszystkim na ciągłe przemiany i tzw. mody językowe. Podkreślano też dużą rolę zapożyczeń i silne oddziaływanie języka angielskiego. Poruszono problem wszechobecnego niedbalstwa językowego - mówienia szybko, nie bacząc na odpowiednią intonację, co - niestety - wpływa niekorzystnie na komunikację, na porozumiewanie się, co świetnie pokazały zaprezentowane podczas apelu szkolnego filmiki i radiowy spot kampanii.
Uczniowie podkreślali, że warto poznawać swój język!
Podsumowanie akcji nastąpiło podczas apelu, w którym uczestniczyła cała społeczność szkolna. Uczestnicy kółka „Młode Talenty” przygotowali krótkie przedstawienie, które w ciekawy i zabawny sposób poruszało problem wyraźnej mowy.
Taka inicjatywa jak ta pomaga nam dbać o nasz język, dlatego wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękuję.
M. Badzińska
A oto jak przedstawiają się wyniki przeprowadzonej akcji:
Konkurs kaligrafii przeprowadzony przez p. Agatę Guzek kl. 1-3:
• Tytuł Mistrz Pióra kl. 1 otrzymała: Natalia Tajkowska
• Tytuł Mistrz Pióra kl. 2 otrzymałą: Paula Bochat z kl. Iia
• Tytuł Mistrz Pióra kl. III otrzymała: Natalia Barnach
Konkursy pięknego czytania, poezji i znajmości języka ojczystego przeprowadzone przez p. M. Badzińską:
· Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii kl. 2-3 przyznano:
Ø Natalii Barnach z kl. III i Weronice Meller z kl. IIa.
· Tytuł Mistrza Pięknego Czytania w kategorii kl. 4-6 zdobyła:
Ø Alicja Słoma z kl. IV.
W powyższym konkursie przyznano również wyróżnienia i przeprowadzono plebiscyt publiczności.
Kategoria kl. 2-3
Ø Wyróżnienie w kl. 2-3 zdobyły Marcelina Jarecka i Sandra Leśniewska z kl. III.
Ø Nagroda Publiczności przyznana została Gabrieli Dajnowskiej z kl. IIa.
Kategoria kl. 4-6
Ø Wyróżnienie otrzymała Zofia Wieza z kl. IV.
Ø Publiczność przyznała nagrodę Alicji Słomie z kl. IV.
· Tytuł Mistrza Języka Polskiego 2016 odebrała
Ø Malwina Leppert z kl. VIb.
· Złote Pióro w Konkursie Szkolnej Poezji Uczniowskiej zdobyli:
Ø Julia Walczak z kl. VIb i Mikołaj Czubek z kl. VIa.
Tego dnia wyróżnienie za szczególne osiągnięcia wręczono także uczniowi kl. VIa – Mikołajowi Falgowskiemu, który w r. szk. 2015/2016 został finalistą Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z języka polskiego dla uczniów szkół podstawowych zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!