Film to wielka szansa dla edukacji! Wiedzą to nauczyciele i uczniowie w naszej szkole, dlatego chętnie sięgają po film, i włączają go w proces dydaktyczno-wychowawczy.
Film jest bowiem sztuką, dzięki której można osiągać wyznaczone cele kształcenia i wychowania. Oddziałuje ona w dużej mierze na emocje, ale także skłania do refleksji, pozwala na budowanie wrażliwości młodego człowieka, otwiera go na nowe zjawiska czy problemy współczesnego świata w sposób nieporównanie szybszy, efektywniejszy.
Filmy, a przede wszystkim rozmowy na ich temat, ułatwiają kształtowanie kompetencji młodych ludzi – od poznawczych i emocjonalnych po tzw. kompetencje miękkie – interpersonalne czy społeczne. Filmy, które zmuszają do stawiania sobie ważnych pytań, mogą stać się inspiracją do pogłębionej refleksji o człowieku i otaczającym go świecie. Poszerzając horyzonty odbiorców, tworząc konteksty, mają szansę dopowiadać, uzupełniać, wspierać kształcenie literackie.
W tym roku szkolnym, w I semestrze nie brakowało chwil na rozwijanie świadomego odbioru dzieła filmowego. Uczniowie klas: VI, VII i VIII wraz ze swoimi wychowawczyniami i nauczycielkami kilka razy odwiedzili kino w Bydgoszczy.
17 października 2023r. w ramach integracji uczniowie obejrzeli film pt. „Meg 2. Głębia.” O czym był ten film? Odbiorca poznał zespół badawczy, który wyruszył na głębinową eksplorację czeluści oceanu i na miejscu spotkał prehistoryczną i nieprzyjazną faunę, co zmusiło załogę do walki o przetrwanie. Emocji z pewnością nie brakowało!
20 grudnia 2023r. wszyscy szkolni kinomaniacy mogli poczuć magię świąt a to dzięki seansowi, który okazał się ekranizacją według scenariusza Ilony Łepkowskiej pt. „Uwierz w Mikołaja” na podstawie książki Magdaleny Witkiewicz o tym samym tytule. Była to piękna, pełna wzruszeń i śmiechu świąteczna komedia romantyczna. Film skradł serca uczniów.
7 lutego 2024r., tuż przed feriami, klasy VI, VII i VIII zawitały w… „innej bajce” i wybrały się na klasyczną pozycję w polskiej kinematografii, czyli „Akademię pana Kleksa”. To wyczekiwana kontynuacja kultowej historii z lat 80. Film przedstawia dalsze losy uczniów tytułowej szkoły Ambrożego Kleksa. Fabuła jest pełna magicznych i zabawnych przygód głównych bohaterów, tym razem osadzonych w realiach współczesności. Warto było obejrzeć barwną, pełną humoru i wyobraźni produkcję. Wspaniałe efekty specjalne i animacje sprawiły, że było… magicznie, że było bajkowo!
Wszystkie seanse okazały się solidną rozrywką, świetnym sposobem na wspólne chwile refleksji i ciekawych dyskusji.
Organizatorkami wyjazdów były wychowawczynie klas VI, VII i VIII: Joanna Komasińska, Małgorzata Badzińska i Małgorzata Iwaniak.
Opracowanie: Małgorzata Badzińska, Tur 2024