W zakładce ważne dla rodziców i podstronie, dokumenty do pobrania znajduje się szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2015-2016
Zestaw podręczników 2015-2016
Ważny komunikat dla rodziców
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Turze informuje, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2014/2015 dla klasi I - V oraz pożegnanie absolwentów klas VI odbędzie się 26.06.2015 roku (piątek) o godzinie 9.00 w sali gimnastycznej.
Dowóz na uroczystość zakończenia roku szkolnego.
Miejscowość
Godzina
Tur
7.45
Jarużyn
7.55
Chobielin
8.00
Wymysłowo
8.05
Niedźwiady
8.15
Samoklęski Duże
8.20
Samoklęski Małe
8.25
Tur
8.30
Żurczyn
8.35
Tur
8.40
Odwozy I kurs około 11.30 dla wszystkich dojeżdżających. Jeśli uczniowie nie zmieszczą się w autobusie I kursem to będzie II kurs.
I Igrzyska Sędziwoja z Szubina
20 czerwca na Stadionie Miejskim w Szubinie rozegrano I Igrzyska Sędziwoja z Szubina w ramach obchodów 650-lecia miasta. Organizatorem zawodów była Szkoła Podstawowa w Turze im. Polskich Olimpijczyków przy współudziale MZOSiR w Szubinie. Zawody rozpoczęły się od przemarszu delegacji z poszczególnych szkół, którym przewodził sam „Sędziwój Pałuka”. Otwarcia Igrzysk dokonał burmistrz Szubina Artur Michalak. W zawodach wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Szubin. Uczestnicy startowali w 3 konkurencjach indywidualnych i jednej zespołowej.
Uczniowie naszej szkoły uzyskali medale w konkurencjach indywidualnych:
- III miejsce Zosi Senskiej w rzucie piłka lekarską dziewczęta klasa I-II
- I miejsce Igora Bączka w rzucie piłka lekarską chłopców klasa I-II
- II miejsce Aleksandry Twardowskiej rzucie piłka lekarską dziewczęta klasa III-IV
- III miejsce Klaudii Wojtczak rzucie piłka lekarską dziewczęta klasa III-IV
- II miejsce Adriana Kulpińskiego rzucie piłka lekarską chłopców klasa III-IV
- II miejsce Amelii Nowackiej w skoku w dal dziewcząt klasa III
- I miejsce Marty Kowalewskiej w skoku w dal dziewcząt klas III-IV
- II miejsce Wiktora Kulpińskiego w skoku w dal chłopców klas III-IV
- I miejsce Martyny Leppert w skoku w dal dziewcząt klas V-VI
- II miejsce Fabiana Stobierskiego w skoku w dal chłopców klas V-VI
- I miejsce Roberta Wiśniewskiego w biegu na 60 m chłopców klas III-IV
W rywalizacji sztafet nasza szkoła zdobyła 2 miejsce
Piękny bal w SP Tur
13 czerwca w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze odbył się przygotowany przez Rodziców piękny bal, taki, który pamięta się latami – bal szóstoklasistów.
Jak tradycja nakazuje uroczystość rozpoczęła się polonezem w wykonaniu uczniów.
Rodzice tegorocznych szóstoklasistów zadbali o każdy najdrobniejszy szczegół, który złożył się na klimat tego niepowtarzalnego wieczoru - dziewczęta w wieczorowych kreacjach, chłopcy w garniturach, rodzice, nauczyciele, piękny wystrój szkoły, uroczysta kolacja, bogaty program artystyczny.
Nie obeszło się bez niespodzianek. Rodzice przygotowali prezentację multimedialną o uczniach. Także dzieci z wdzięczności przygotowały specjalnie na tę okoliczność filmik pt. „Podziękowanie dla Rodziców”…
Wszystko to wywołało łzy wzruszenia u niejednego uczestnika balu.
Największą jednak niespodzianką i doskonałym prezentem dla dzieci i zaproszonych gości okazało się przygotowane przez rodziców przedstawienie teatralne pt. „Przygody Koziołka Niematołka”, w którym udział wzięła także wychowawczyni klasy Małgorzata Badzińska.
Muzyka była wspaniała, tańce szalone, humory dopisały.
Szóstoklasiści z pewnością długo jeszcze będą pamiętać swój pierwszy prawdziwy bal, który okazał się dobrą okazją do wspólnej zabawy w gronie kolegów, nauczycieli i rodziców przed oficjalnym zakończeniem szkoły podstawowej.
Uczniowie wraz z Rodzicami i wychowawcą bardzo dziękują:
Pani Agnieszczce Piaseckiej za piękną choreografię do poloneza, a Panu Marcinowi Mareckiemu za pomoc w montażu filmu.
Pani Dyrektor, Panu Wicedyrektorowi oraz wszystkim Nauczycielom za wspólną zabawę;
Podziękowania należą się Wszystkim Rodzicom – organizatorom balu, dzięki którym było nie tylko pięknie, ale też pysznie. Szczególne podziękowania należą się dla Klasowej Rady Rodziców – pod kierunkiem Pani Izabeli Wypych za pomysły i wytrwałość w ich realizacji.
Wyróżnienie w Kangurze Matematycznym
Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych i Association Kangourou sans Frontieres przyznali uczennicy klasy szóstej Blance Wypych wyróżnienie za uzyskany wynik w Międzynarodowym Konkursie KANGUR MATEMATYCZNY. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum.
Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze na podium
30 maja 2015 roku na stadionie w Szubinie odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. I miejsce wśród dziewcząt zajęła drużyna MDP Tur w składzie: Iwona Lisewska (Gimnazjum w Rynarzewie), Dominika Gondek, Lidia Kulpińska, Natalia Liswewska, Julia Szlauderbach, Blanka Wypych (uczennice klasy VI), Martyna Giersz oraz Aleksandra Twardowska (uczennice klasy IV). III miejsce wśród chłopców zajęła drużyna MDP Tur w składzie: Fabian Stobierski, Dominik Twardowski (uczniowie klasy VI), Oskar Bugaj, Igor Luberda, Mikołaj Paliwoda (uczniowie klasy V), Adrian Kulpiński, Wiktor Kulpiński oraz Filip Miłkoś (uczniowie klasy IV). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z zawodów w zakładce galeria.
Sukces Patryka Jarocha w Mistrzostwach Wojewóztwa w LA
23 maja 2015 r. w Białych Błotach odbyły się IV Mistrzostwa województwa Kujawsko-Pomorskiego Dzieci w Lekkiej Atletyce, w których wystartowało około 600 uczestników reprezentujących wszystkie kluby z województwa oprócz MKL Toruń. W zawodach tych wystartowali też uczniowie naszej szkoły. Złotym medalistą w rzucie piłeczką palantową z wynikiem 42 metrów został uczeń naszej szkoły Patryk Jarocha. Każdy złoty medalista otrzymywał koszulkę Mistrza Województwa w 2015 r. Patryk będzie reprezentował nasze wojewóztwo na zawodach ogólnopolskich, które zostaną rozegrane już w najbliższą sobotę 30 maja we Włocławku.
Życzymy kolejnych sukcesów sportowych!
Wycieczka szkolna do Gdańska i Gdynii
Uczniowie klas IV-VI 26 maja udali sie na wycieczkę szkolną do Gdańska i Gdynii. Uczniowei mieli mozliwość panoramiczne zwiedzenie Gdańska: Długi Targ, Fontanna Neptuna, Kościół Mariacki, Ratusz, Złota Brama, Dwór Artusa, ulica Mariacka,
Żuraw Gdański, Spichlerze. Przejazd do Gdyni. Zwiedzanie panoramiczne: Skwer Kościuszki,W Gdynii atrakcjami były wizyty w Centrum Nauki Experyment oraz w Akwarium Gdyńskim.
Sukcesy sportowe naszych uczniów w Finale Miejskim Czwartków LA
Nasi uczniowie znakomicie zaprezentowali się w Finale Miejskim Czwartków LA. Zdobyli łącznie 24 medale w następujących konkurencjach:
Kacper Bysiewicz – I miejsce 60 m; III miejsce skok w dal
Konrad Zawidzki – I miejsce rzut pp; III miejsce 60 m
Patryk Jarocha – I miejsce rzut pp
Kacper Jankowski – II miejsce rzut pp; II miejsce 300m
Piotr Franków – II miejsce 60 m; III miejsce skok w dal
Arnika Sierży – II miejsce 60 m; III miejsce rzut pp
Martyna Giersz – II miejsce 60 m; III miejsce skok w dal
Martyna Leppert - II miejsce 300m
Rober Wiśnewski – II miejsce 300 m
Aleksandra Twardowska – II miejsce rzut pp
Szymon Kmieć – III miejsce 1000 m
Dominik Twardowski – III miejsce 1000
Blanka Wypych – III miejsce 300 m
Wiktor Kulpiński – III miejsce skok w dal
Miłosz Bysiewicz – III miejsce 1000 m
Julia Szlauderbach – III miejsce 1000 m
Eryk Nowacki – III miejsce rzut pp
Oliwia Ożóg – III miejsce 60 m
Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 maja
30 kwietnia szkolne kółko historyczne oraz uczniowie klasy piątej i szóstej pod opieką nauczyciela historii Pana Macieja Kozerewicza przygotowali inscenizację upamiętniającą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Aktorzy w sposób bardzo obrazowy, a czasami humorystyczny przypomnieli uczniom naszej szkoły o znaczeniu tego doniosłego wydarzenia w historii naszego narodu. Nagrodą dla młodych artystów było rozbudzenie zaineresowania widowni oraz owacyjne brawa na koniec przedstawienia.
DNI KULTURY w SP TUR – akcja promująca kulturę.
W dniach od 25.03.2015r. do 31.03.2015r. szkolni artyści z kółka teatralnego „Młode Talenty” wraz z opiekunem Małgorzatą Badzińską ogłosili w SP Tur Tydzień Kultury - była to akcja w oryginalny sposób promująca kulturę i właściwe zachowania, w tym tak ważną kulturę słowa. Przebiegała ona pod hasłem „Włącz Kulturę”.
Scenariusz Dni Kultury był skonstruowany w taki sposób,
by zaakcentować wyjątkowość tych dni w całej szkole.W środę odbył się apel rozpoczynający akcję, a na holach pojawiły się hasła promujące kulturę i właściwe zachowania.
W czwartek był konkurs recytatorski dla uczniów kl. IV – VI.
Wyjątkowym dniem okazał się piątek, czyli Międzynarodowy Dzień Teatru, ogłoszony jako Szkolny Dzień Maski i Kostiumu. Tego dnia uczniowie przyszli w maskach i strojach ulubionych postaci lub wykonanych według własnej inwencji twórczej. Każdy, kto się przebrał brał udział w szkolnej sesji fotograficznej i konkursie na najlepszy kostium. Było twórczo i kolorowo. Jak co roku święto teatru zyskało licznych zwolenników wśród wszystkich uczniów szkoły, którzy tłumnie wzięli udział w akcji. Na przerwach uczniowie mieli okazję zapoznać się z hasłami i rymowankami dotyczącymi teatru. Odbyła się też wystawa książek, albumów i słowników.
Poniedziałek to dzień, kiedy uczniowie z kółka teatralnego „Młode Talenty” w zabawny sposób zaprezentowali inscenizację pt. „Jan Brzechwa uczy nas kultury” związaną z tematyką ogłoszonej akcji. Zaproszono na nią uczniów klas 0 - VI SP , nauczycieli, dzieci z Punktu Przedszkolnego. Aktorzy mieli przed sobą trudne zadanie, ponieważ każdy z nich wcielał się w różne role. Na scenie pojawiły się zwierzęta: Baran, Świnka, Kwoka, Osioł, Krowa, Był też Brudas, Samochwała i Kłamczucha. Wiersze i piosenki przepleciono dialogiem dwóch dam, które krytykowały zachowanie dzisiejszej młodzieży. Całość dopełniła dekoracja sceny i piękne stroje. Publiczność gromkimi i w pełni zasłużonymi brawami nagrodziła aktorów, którzy dali z siebie wszystko, udowadniając, że Jan Brzechwa uczy nas kultury. Dzień ten był wypełniony uśmiechem i radością zarówno młodych adeptów sztuki scenicznej, jak i zgromadzonych widzów.
Wszyscy mogli też podziwiać wystawę ciekawych lalek teatralnych, masek i prac plastycznych zgłoszone przez uczniów do konkursu.
We wtorek odbył się szkolny apel podsumowujący akcję, podczas którego chętni przedstawiciele poszczególnych klas mogli wziąć udział w quizie grzeczności. Odbył się on w trzech kategoriach wiekowych: dla uczniów klas 0-1, 2-3 i 4-6. Nagrodą dla najlepszych był Certyfikat Grzeczności.
Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursów, w których uczniowie mogli brać udział podczas Dni Kultury. A były wśród nich:
KONKURS RECYTATORSKI:
I miejsce Blanka Wypych, kl. VI;
II miejsce Martyna Leppert, kl. VI
III miejsce Lidia Kulpińska, kl. VI
Wyróżnienie komisji otrzymała Natalia Lisewska, kl. VI.
KONKURSY PLASTYCZNE:
- na najlepszą maskę teatralną: Martyna Leppert z kl. VI;
- na najlepszą lalkę teatralną: Anna Oszust, z kl. I
- na najlepszy rysunek pt. „Teatr”: Nicole Jankowska, kl. Vb
KONKURS NA NAJLEPSZE PRZEBRANIE:
- Jagoda Ińska, kl. 0
- Gracjan Pazderski, kl. I
- Wiktor Kulpiński, kl. IV
Wyróżnienia otrzymali:
- Gabriela….
- Jagoda
- Jakub Kawa
- Kacper Jankowski
Opracowała: M. Badzińska
Wyniki rekrutacji do oddziałów przedszkolnych i klasy I
Zajęcia otwarte w klasie Ia
Zajęcia otwarte to sposób indywidualnego zbliżania rodziców do problemów wychowania w szkole. Zajęcia tego typu umożliwiają Rodzicom poznanie sposobów pracy nauczyciela z dziećmi, relacji pomiędzy nauczycielem, a dziećmi oraz dokonanie obserwacji zachowania dziecka na tle grupy. Takie zajęcia pozwalają również na śledzenie postępów własnego dziecka w zakresie osiąganych kompetencji fizycznych, umysłowych, społecznych. Zajęcia, które odbyły się 31 marca w klasie Ia związane były z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Dzieci poznawały tradycje i zwyczaje świąteczne. Zajęcia obfitowały w różnorakie aktywności powiązane z ruchem, muzyką, tańcem, rysunkiem. W formach organizacyjnych przeplatała się praca w parach, zespołach, grupie
z działaniami indywidualnymi. Rodzice bardzo chętnie włączyli się do zabawy „Kwoki, koguty i kurczątka”. Dzięki wspólnej zabawie z dziećmi stali się aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Dużo emocji wzbudziło wśród pierwszaków otrzymanie zaszyfrowanego listu od zająca. Rozwiązanie rebusów wskazało im miejsce ukrycia prezentów. Radość maluchów po odnalezieniu podarunków była ogromna.Serdecznie dziękuję za bardzo liczne uczestnictwo w zajęciach otwartych. Rodzicom i Opiekunom jestem wdzięczna za poświęcenie swojego czasu. Jestem przekonana, że takie spotkania mają głęboki sens, służą nam wszystkim i pozwalają na realizację wszystkich założonych przez nas celów. Liczę, że kolejne zajęcia otwarte będą się cieszyć równie licznym zainteresowaniem.
Przed nami drodzy Państwo, wielkie zadania: mądrze kochać, mądrze wychowywać, mądrze uczyć.
Beata Kornalewicz
II miejsce dziewcząt w Mistrzostwach Gminy w Piątkach Piłkarskich
11 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Gminy Szubin w Piątkach Piłkarskich dziewcząt. Nasze dziewczęta trafiły do drugiej 3-zespołowej grupy, w której wygrały dwa mecze:
SP Tur - SP Kowalewo 5:0 (bramki Martyna Leppert - 3, Jagoda Pawlak - 2)
SP Tur - SP nr 1 Szubin 2:1 ( bramki Martyna Leppert - 2)
Po tych zwycięstwach awansowaliśmy do finału, w którym niestety przegraliśmy 1:4 z SP nr 2 Szubin (bramka Martyny Leppert).
II miejsce trzeba uznać jako wielki sukces, w kontekście rywalizacji ze wszystkimi 7 szkołami podstawowymi gminy Szubin.
Nasze dziewczęta grały w nastepujacym składzie:
Martyna Leppert
Blanka Wypych
Aleksandra Twardowska
Martyna Giersz
Jagoda Pawlak
Arnika Sierży
Oliwia Ożóg
Julia Walczak
Patrycja Rucińska
Sparring z gimnazjalistami w koszykówkę
20 marca w naszej szkole odbył się mecz koszykówki pomiędzy uczniami naszej szkoły a gimnazjalistami (absolwentami naszej podstawówki). Spotkanie przebiegało w miłej, koleżeńskiej atmosferze, rozgrywane z wszelkimi zasadami fair-play. Ostatecznie wygrali gimnazjalisci 18:8, dla których punkty zdobyli Dominik Kulpiński - 6, Filip Kornacki - 4, Wiktor Paliwoda - 2, Darek Pawlak - 2, Piotr Nowak - 2. Dla podstawówki punkty zdobyli: Kacper Bysiewicz - 4, Miłosz Bysiewicz - 4.
Bezcenna lekcja w klasie VI
Była zabawa pantomimiczna „Jaki to zawód?”, zawodowe skojarzenia i burza mózgów…
Wprowadzenie w świat zawodów, uświadomienie roli pracy w życiu człowieka, czyli bezcenna lekcja w klasie szóstej przeprowadzona przez rodzica.
Kim pragniemy zostać? – takie pytanie stawiają sobie na początku rozmyślań nad wyborem zawodu także szóstoklasiści.
Dziś zapewne niełatwo na nie odpowiedzieć, bo spośród dużej liczby zawodów trzeba wybrać najodpowiedniejszy, a więc taki, który umożliwi zrealizowanie zamierzeń i planów, rozwinie uzdolnienia, przyniesie osobiste zadowolenie i uznanie innych.
Decyzji takiej nie można podejmować pochopnie, gdyż pociąga ona za sobą wiele poważnych konsekwencji. Zawód wybrany nietrafnie prowadzi do zniechęcenia i niezadowolenia, a praca w nim staje się udręką.
Dynamika zmian na współczesnym rynku pracy sprawia, że planowanie kariery zawodowej przez młodego człowieka nabiera coraz większej wagi.
Ciekawą formą wspierania uczniów w tym kierunku okazała się psychoedukacja w zakresie rozpoznawania własnego potencjału, zasobów i pragnień związanych z wyborem zawodu.
06.03.2015r. w klasie szóstej odbyły się zajęcia wychowawcze przeprowadzone przez zaproszonego gościa – specjalistę w zakresie doradztwa zawodowego i andragoga, panią Izabelę Wypych.
Koniec nauki w szkole podstawowej to moment, kiedy zwiększa się wiedza młodych ludzi, zmieniają ich upodobania i krystalizuje obraz tego, co chcieliby robić w życiu. Uczniowie dookreślają swoje zainteresowania, predyspozycje i marzenia, czego efektem może być wybór odpowiedniego kierunku kształcenia.
Zaproponowany przez panią Izabelę scenariusz lekcji pomyślany był jako próba wsparcia uczniów w dookreślaniu pola ich zainteresowań i predyspozycji oraz zwrócenia ich uwagi na rynek pracy, zawody, warunki zatrudnienia.
Ciekawe ćwiczenia i zabawy były natomiast świetną okazją do autorefleksji, przyjrzenia się sobie bliżej. Uczniowie dowiedzieli się, jak ważne jest odkrywanie tego „co się lubi” i łączenie tego z tym, „co się może”, choć nie zawsze pojawiają się już plany zawodowe.
Zajęcia pokazały też, że rozwój zawodowy jest wpisany w rozwój osobisty każdego człowieka i uwarunkowany wieloma różnorodnymi czynnikami: biologicznymi, psychologicznymi, ekonomicznymi i społecznymi.
Lekcja uświadamiająca ważność decyzji o wyborze zawodu to zapewne dla szóstoklasistów jeden z pierwszych etapów planowania kariery zawodowej, ale niezwykle ważny. Samoświadomość tego, jaki jest mój potencjał i ograniczenia może zadecydować o satysfakcji z życia zawodowego ucznia w przyszłości.
Uczniowie i wychowawczyni bardzo dziękują za interesującą lekcję.
Małgorzata Badzińska.
Młody anglista z sukcesem w murach SP Tur!!!
Z wielką radością informuję, iż MIKOŁAJ FALGOWSKI, uczeń klasy VA Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze, został FINALISTĄ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU KURATORA OŚWIATY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO w roku szkolnym 2014/2015.
To wielkie osiągnięcie, tym bardziej, że Mikołaj jest uczniem dopiero piątej klasy. Warto dodać, że jest on jedynym tegorocznym finalistą konkursu wojewódzkiego z języka angielskiego z gminy Szubin!
Jestem pewna, że w przyszłym roku Mikołaj znajdzie się tym razem w gronie laureatów, czego życzę mu z całego serca!
Angelika Ormańczyk- Szymborska
Spotkanie z leśniczym
Dnia 12 marca w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze odbyło się spotkanie z Panem leśniczym Przemysławem Kornet dla klas IV, V
i VI. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki przeprowadzonych konkursów w ramach programu Myśliwi Dzieciom - Dzieci Zwierzętom
Wszyscy zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, które zostały ufundowane przez Koło Łowieckie Sokół.
Szkolny konkurs: "Żyj zdrowo"
W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze odbył się szkolny konkurs ,,Żyj zdrowo" dla klasy IV. W konkursie wzięło udział 7 uczniów.
I miejsce zajęła Laura Stupaj,
II - Klaudia Wojtowicz ,
III - Amelia Wielgos.
Zebranie szkoleniowe dla rodziców
Dnia 11.03.2015 r. odbyło się zebranie szkoleniowe dla rodziców dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych nt. gotowości szkolnej. Spotkanie zostało zorganizowane
i prowadzone przez pedagoga szkolnego – p. Katarzynę Krajewską oraz wychowawców oddziałów przedszkolnych – p. Natalię Kalka-Markowską i p. Dorotę Kornalewicz. Zebrani goście mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat wieloaspektowego rozwoju dziecka (aspekt: społeczno-emocjonalny, aspekt rozwoju fizycznego oraz aspekt poznawczy). Rodzice dowiedzieli się w jaki sposób można samemu sprawdzić czy dziecko osiągnęło gotowość szkolną. Nie zabrakło również informacji na temat prawa oświatowego mówiącego o obowiązku szkolnym dla 6-latków oraz praktycznych wskazówek do pracy z dzieckiem. Na zakończenie zostały rodzicom wręczone ulotki informacyjne na temat zabaw wpływających pozytywnie na rozwój przedszkolaków i nieco starszych dzieci.Serdecznie dziękujemy za udział w zebraniu.
mgr Natalia Kalka-Markowska
mgr Dorota Kornalewicz
mgr Katarzyna Krajewska
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie