Celem wycieczki oprócz zwiedzania Torunia były m.in.: edukacja zawodowa, kształtowanie właściwych postaw wobec pracy ludzkiej; wdrażanie do kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, środkach komunikacji, obiektach zabytkowych i świadome przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas wycieczek.
Program wycieczki był bardzo bogaty i atrakcyjny.
Toruń powitał uczniów piękną pogodą. Atrakcją, która zapoczątkowała zwiedzanie miasta był poranny spacer Bulwarem Filadelfijskim nad brzegiem Wisły.
Kolejnym punktem były odwiedziny w Żywym Muzeum Piernika, gdzie uczniowie brali udział w interaktywnym pokazie prowadzonym przez animatora Mistrza Piernikarskiego oraz Wiedźmę Korzenną, poznali rytuały związane z wypiekaniem pierników oraz własnoręcznie przygotowali ciasto i wypiekali własne pierniki. Tam też zwiedzili Manufakturę z XIX/ XXw., poznali tradycję wypieku toruńskich specjałów i zobaczyli oryginalne maszyny do wypieku piernika.
Następnie młodzi turyści z Turu udali się na Stare Miasto. Tam powitał ich m.in: Pomnik Mikołaja Kopernika. Słodką niespodzianką okazała się wizyta w kawiarni i pyszne lody.
Kolejnym miejscem było Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”. Zwiedzanie wystaw centrum nauki okazało się na tyle ciekawe, że zajęło aż trzy godziny.
Stamtąd uczniowie udali się do Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedzali dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdanisko (rycerską toaletę zamkową). Ponadto zapoznali się z zaprezentowanymi ekspozycjami: między innymi: wystawą archeologiczną, warsztatem strycharskim, zbrojownią, makietą zamku, salą strachu.
Podczas zwiedzania duże wrażenie zrobił na uczniach także Teatr Baj Pomorski – teatr lalek, jeden z najciekawszych architektonicznie i najbardziej nowoczesnych budynków teatralnych w Polsce. Teatr z zewnątrz ma charakter magicznej szafy teatralnej, która dla uczniów okazała się być niezwykłym miejscem obcowania z tajemnicą sztuki i zarazem pięknem architektury zawartej w kompleksie Starego i Nowego Miasta.
Spacerując po mieście uczniowie podziwiali bramy i baszty oraz urokliwe kamienice Torunia.
Pod wieczór, na koniec wycieczki wszyscy udali się do Domu Legend Toruńskich - jedynego takiego miejsca w Europie, połączenia interaktywnego muzeum i teatru. Było to bez wątpienia miejsce, które pozwoliło uczniom przenieść się w świat magicznych opowieści o Toruniu i jego historii. W zacnym wnętrzu średniowiecznej piwnicy poznano pradawne, tradycyjne, przekazywane słowem legendy toruńskie. Owe cenne historie uczniowie poznawali na dwa sposoby: wsłuchując się w opowieści Strażników Domu Legend i przypatrując się licznym średniowiecznym narzędziom i krajobrazom oraz czynnie uczestnicząc w legendarnym teatrum. Opowiedziane legendy nie tylko uczyły, ale i rozweselały młodych turystów.
Pogoda dopisała, a uczniowie mieli wyśmienity humor. Wycieczkę uznajemy za udaną i już czekamy na następną, równie ciekawą.
Uczestnicy i organizatorki wycieczki serdecznie dziękują Radzie Rodziców za pomoc finansową w realizacji programu innowacji pedagogicznej "Zagraj w przyszłość. Poznawaj samego siebie i planuj własny rozwój”, którego wycieczka była elementem.