Moduł Rada Rodziców został zmodyfikowany
Rada Rodziców
Inauguracja nowego roku szkolnego
W środę 1 września 2021r. z radością i optymizmem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2021/2022.
Cieszymy się, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej wracamy do nauki stacjonarnej.
Uroczysty apel odbył się na boisku wielofunkcyjnym z udziałem dyrektora Pawła Wypych oraz wicedyrektor Beaty Kornalewicz, z podziałem na dwie grupy wiekowe:
-
klasy 1-3 o godzinie 9.00
-
klasy 4-8 o godzinie 10:00
w oparciu o obowiązujące wytyczne MEiN, GiS i MZ.
Uczniowie zapoznali się z organizacją procesu nauki w nowym roku szkolnym oraz z zasadami bezpieczeństwa uczniów, nauczycieli, pracowników oraz rodziców. Poznali swoich wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny moment dla każdego dziecka, ale najważniejszy dla pierwszoklasistów, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.
Pierwszy dzwonek! Nowy etap w życiu.
W związku z powyższym Pierwszoklasistkom i Pierwszoklasistom oraz ich Rodzicom życzymy dobrego i spokojnego wejścia w szkolną rzeczywistość.
Wszystkim Wam – cudownych lat w naszej szkole. Przed Wami nowe wspaniałe przyjaźnie, nauka, poznawanie świata i odkrywanie swoich pasji.
POWODZENIA!
Wszystkim uczniom, nauczycielom i wychowawcom składamy najlepsze życzenia.
Kochani uczniowie - poszerzajcie swoją wiedzę, rozwijajcie pasje, spełniajcie marzenia i realizujcie ambitne cele.
Kochani nauczyciele, wychowawcy, rodzice - życzymy, aby najbliższy rok szkolny obfitował w sukcesy edukacyjne i wychowawcze. Spokojnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego 2021/2022.
Do wakacji!
M. Badzińska
-
List Ministra Edukacji i Nauki z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2021-2022
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze informuje, iż rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów 1-8 odbędzie się 01.09.2021 roku (środa).
- Dla klas 1-3 o godzinie 9.00 na boisku wielofunkcyjnym, a następnie spotkania z wychowawcami w klasach.
- Dla klas 4-8 o godzinie 10:00 na boisku wielofunkcjyjnym, a następnie z wychowawcami w klasach.
W przypadku niesprzyjającej pogody nie odbędzie się wspólne spotkanie na boisku wielofunkcyjnym. Wówczas wstęp do szkoły będą mieli tylko jeden Rodzic lub Opiekun ucznia klasy 1. Pozostali rodzice nie zostaną wpuszczeni do szkoły. Rozpoczęcie roku odbędzie się zgodnie z obowiązującymi wytycznymi MEiN, GiS i MZ.
Organizacja_dowozow_i_odwozow_1_wrzesien.pdf
Dyrektor Szkoły, Paweł Wypych
Szczepienie uczniów od 12 roku życia
Informacja dla rodziców oddziałów przedszkolnych
W dniach 23-26.08.2021 odbędą się zebrania z rodzicami dzieci z Oddziałów Przedszkolnych.
23.08.2021 godz. 17.00 - grupa przedszkolna 4-5 latki , nauczyciel Sylwia Goszka
24.08.2021 godz. 17.00 - grupa przedszkolna 3-4 latki, nauczyciel Beata Elwertowska, Ewelina Kubińska
25.08.2021 godz. 17.00 - grupa przedszkolna 5-6 latki , nauczyciel Karolina Eszer
26.08.2021 godz. 17.00 - grupa przedszkolna 2-3 latki, nauczyciel Dorota Przybylińska, Dorota Śmigiel
Serdecznie zapraszamy Rodziców na dolny hol w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Turze.
W dniu 26.08.2021 w godzinach 9-11 odbędą się zajęcia adaptacyjne dla nowo przyjętych dzieci do grup przedszkolnych.
Prosimy o zabranie przez dzieci obuwia na zmianę i napoju.
Zajęcia odbędą się w poszczególnych salach przedszkolnych.
Wytyczne MEiN, MZ i GIS obowiązujące od 1.09.2021
Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.
Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.
W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. Zalecenia szczegółowe dotyczą:
- organizacji zajęć,
- higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
- gastronomii,
- postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych
– tryb pełny stacjonarny
Ogólne zasady dla szkół i placówek:
- Szczepienie - rekomendowane dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych.
- Dezynfekcja - przed i po zajęciach mycie powierzchni detergentem lub dezynfekcja środkiem dezynfekującym.
- Dystans - minimalna odległość pomiędzy osobami: 1,5 m.
- Higiena - częste mycie rąk (lub dezynfekcja rąk), ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Maseczka - w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu.
- Wietrzenie - przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.
W trosce o bezpieczeństwo uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane jest szczepienie jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przez zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19.
W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, z regionów o zróżnicowanej sytuacji epidemicznej. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań.
W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałościąo zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.
Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom szkół, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, da możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Będą one gwarancją bezpieczeństwa i troską o zdrowie psychiczne uczniów.
Organizacja zajęć
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej.
- Rekomenduje się, o ile to możliwe, ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa (rower, hulajnoga).
- Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny lub izolacji domowej. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego. Wszystkim należy umożliwić skorzystanie z płynu do dezynfekcji rąk oraz regularnie napełniać dozowniki.Rekomenduje się, aby uczniowie po przyjściu do szkoły w pierwszej kolejności myli ręce wodą z mydłem.
- Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do budynku szkoły lub na teren szkoły,zachowując zasady:
- 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
- dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
- dystans od pracowników szkoły min. 1,5 m,
- opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących zasad związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli,m.in. stosować środki ochronne w postaci maseczek oraz dezynfekować ręce lub użyć rękawiczek jednorazowych.
- Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) oraz w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu.
- Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.
- Należy ograniczyć,do niezbędnego minimum, przebywanie w szkole osób z zewnątrz (tylko osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). Są one zobowiązane do zastosowania środków ochronnych (maseczki), zachowania dystansu od innych osób (min. 1,5 m) oraz przebywania w wyznaczonych obszarach szkoły. Dodatkowo zaleca się dezynfekcję rąk lub użycie rękawiczek jednorazowych.
- Należy zapewnić sposoby szybkiej, skutecznej komunikacji z opiekunami ucznia. Rekomendowany jest kontakt z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Rekomenduje się posiadanie termometru bezdotykowego (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu.Dopuszcza się używanie innych urządzeń do bezdotykowego pomiaru temperatury.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności),należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności pilnego odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Należy zapewnić taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych, i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły. W miarę możliwości, sale i węzły sanitarne powinny być wyznaczone dla poszczególnych klas w sposób umożliwiający zachowanie zasady dystansu społecznego.
- W miarę możliwości należy ustalić indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, uwzględniający m.in.:
- godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
- korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
- korzystanie ze stołówki szkolnej,
- zajęcia na boisku.
- W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.
- W salach lekcyjnych, w których zajęcia prowadzą różni nauczyciele, rekomenduje się:
- zachowanie odległości między stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów, co najmniej 1,5 m, chyba, że pomiędzy stolikiem nauczyciela a ławkami uczniów znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika,
- pozostawienie wolnej ławki w bezpośrednim sąsiedztwie stolika nauczyciela,
- przed rozpoczęciem zajęć zdezynfekowanie powierzchni dotykowej biurka nauczyciela,
- w miarę możliwości ograniczenie przemieszczania się nauczyciela pomiędzy ławkami uczniów,
- w miarę potrzeby zapewnienie nauczycielowi maseczek,rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk przez pracodawcę.
- Bezwzględnie obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie umyć ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe należy czyścić lub dezynfekować.
- Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce,jeżeli szkoła posiada szafki. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą. Przybory i podręczniki można zostawiać w szkole, kiedy uczeń wraca do domu.
- Infrastruktura szkoły, sprzęt i przybory sportowe muszą być regularnie czyszczone z użyciem wody z detergentem lub innych środków dezynfekujących. W sali gimnastycznej podłoga powinna być myta przy użyciu wody z detergentem lub zdezynfekowana po każdym dniu zajęć, a używany sprzęt sportowy – po każdym jego użyciu przez daną klasę.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze)co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć.
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- Rekomenduje się organizację wyjść w miejsca otwarte, np. park, las, tereny zielone, z zachowaniem dystansu od osób trzecich oraz zasad obowiązujących w przestrzeni publicznej. Należy unikać wyjść grupowych i wycieczek do zamkniętych przestrzeni z infrastrukturą, która uniemożliwia zachowanie dystansu społecznego.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy zrezygnować z ćwiczeń i gier kontaktowych.
- W przypadku zajęć w ramach praktycznej nauki zawodu u pracodawców podmiot przyjmujący uczniów i słuchaczy zapewnia prowadzenie tych zajęć z uwzględnieniem przepisów odrębnych, dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, właściwych dla zakładów pracy oraz wytycznych ministrów właściwych dla zawodów szkolnictwa branżowego, dotyczących poszczególnych branż.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki, rzeczy.
- Podczas ustalania bezpiecznych zasad korzystania z szatni, należy przystosować inne pomieszczenia na szatnię lub wprowadzić różne godziny przychodzenia uczniów do szkoły zgodnie z harmonogramem/planem dnia (lub tygodnia), aby uniknąć kontaktu dzieci z różnych klas.
- Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej, w miarę możliwości w grupach uczniów z danej klasy oraz w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki.Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii.Zaleca się w pierwszej kolejności regularne mycie rąk wodą z mydłem, ewentualnie dezynfekcję rąk. Świetlice należy wietrzyć (nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem dzieci oraz po przeprowadzeniu prac porządkowych – czyszczenie przy użyciu wody z detergentem lub dezynfekcji.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć do minimum kontakty z uczniami oraz nauczycielami. W przestrzeni wspólnej rekomenduje się stosowanie maseczki (najlepiej chirurgicznej).
- Należy ustalić i upowszechnić zasady realizacji zajęć pozalekcyjnych organizowanych w szkole. Nie powinny odbywać się one w trakcie zajęć obowiązkowych szkoły, a po ich zakończeniu. Rekomenduje się organizację zajęć pozalekcyjnych w małych grupach lub w oddziałach klasowych, z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.Przed rozpoczęciem i po zakończeniu tych zajęć – mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych oraz dokładne wietrzenie sal.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- Należy we współpracy z pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania/higienistką szkolną ustalić i upowszechnić zasady korzystania z gabinetu profilaktyki zdrowotnej oraz godziny jego pracy, uwzględniając wymagania określone w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Jeżeli w szkole funkcjonuje gabinet stomatologiczny, należy ustalić ze świadczeniodawcą na podstawie obowiązujących go wymagań określonych w przepisach prawa oraz aktualnych wytycznych m.in. Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, zasady korzystania z gabinetu oraz godziny jego pracy i upowszechnić je wśród uczniów i ich opiekunów.
- Należy podjąć działania umożliwiające uczniom realne korzystanie z opieki stomatologicznej w szkolnych gabinetach dentystycznych, w tym zapewnić możliwość obecności rodzica w czasie udzielania świadczenia, gdy jest ona konieczna.Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/wytyczne-dla-poszczegolnych-zakresow-i-rodzajow-swiadczen– pkt 1 stomatologia – są zamieszczone zalecenia postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w warunkach stanu epidemii COVID-19 w Polsce dla lekarzy dentystów, asysty stomatologicznej, gabinetów dentystycznych, laboratoriów techniki dentystycznej i pacjentów.
- Jeżeli w szkole funkcjonują źródełka lub fontanny wody do picia decyzja o ich użytkowaniu musi być poddawana bieżącej ocenie, która uwzględnia aktualną sytuację epidemiologiczną. Dopuszcza się udostępnianie urządzeń dystrybuujących wodę wodociągową do picia. Rekomenduje się korzystanie przez uczniów z bezdotykowych źródełek i fontann wody pitnej lub z innych dystrybutorów pod nadzorem opiekuna.
Bezpiecznie formy i zalecenia higieniczno-sanitarne udostępniania dzieciom wody wodociągowej zostały wskazane na stronie internetowej GIS https://www.gov.pl/web/gis/fontanny-z-woda-do-picia-dystrybutory-wody-zrodelka–udostepnianie-wody-do-spozycia-w-placowkach-oswiaty
- Dyrektor szkoły ma obowiązek aktualizacji i upowszechnienia wewnętrznego regulaminu lub procedur funkcjonowania szkoły w czasie epidemii, z uwzględnieniem:
- specyfiki placówki, w tym realizacji zajęć pozalekcyjnych, konsultacji i zajęć w formie zdalnej,
- zaleceń wskazanych w przedmiotowych wytycznych,
- aktualnych przepisów prawa.
- Dyrektor szkoły wprowadzi dodatkowe środki ostrożności dotyczące funkcjonowania w szkole dzieci z chorobami przewlekłymi, w porozumieniu z ich rodzicami/opiekunami prawnymi, np.:
– obowiązek zachowania dystansu podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy,
– w przypadku braku możliwości zachowania dystansu w miejscach wspólnie użytkowanych, tj. podczas zajęć lekcyjnych, w świetlicy, na korytarzach, w szatni – obowiązek osłony ust i nosa maseczką.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przy wejściu głównym należy umieścić numer do kontaktu z inspekcją sanitarną w sprawie koronawirusa +48 22 25 00 115 oraz numery alarmowe 999, 112.
- Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów,które wchodzą do szkoły, dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne,miały zakryte usta i nos maseczką oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z płynem do dezynfekcji.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robili to uczniowie,w pierwszej kolejności po przyjściu do szkoły oraz szczególnie przed jedzeniem,po powrocie ze świeżego powietrza i po skorzystaniu z toalety. Należy zapewnić regularne napełnianie dozowników z mydłem.
- Należy monitorować codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych– poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur, włączników.
- Należy monitorować codzienne wietrzenie sal i korytarzy, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa uczniom w czasie, gdy okna są otwarte.
- W przypadku szkół wyposażonych w systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne, zalecane jest przeprowadzenie kontroli pracy systemu przed rozpoczęciem jego działania (koniecznie przed rozpoczęciem roku szkolnego), w tym przeglądu technicznego i sanitarnego (m.in. kontrola szczelności systemu oraz zgodnie z zaleceniami producenta wymiana filtrów powietrza), a w trakcie użytkowania stały monitoring bezpieczeństwa systemu.
- Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych należy wywiesić plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk –instrukcje dezynfekcji.
- Należy na bieżąco dbać o czystość urządzeń sanitarnohigienicznych, w tym ich czyszczenie z użyciem detergentu lub dezynfekcję.
- Jeżeli na terenie szkoły uczniowie i pracownicy używają masek lub rękawic jednorazowych, należy zapewnić miejsca/pojemniki do ich wyrzucania. Zalecenia w tym zakresie zostały wskazane na stronie internetowej GIS:https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
- Sale lekcyjne należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w sali, w tym również przed rozpoczęciem zajęć.
- Jeżeli z pomieszczeń szkoły korzysta podmiot zewnętrzny, należy zobowiązać go do przeprowadzenia dezynfekcji pomieszczeń, użytych przyrządów i sprzętów należących do szkoły, jak również do wietrzenia tych pomieszczeń.
Gastronomia
- Przy organizacji żywienia w szkole (stołówka szkolna, kuchnia, jadalnia i inne pomieszczenia przeznaczone na spożycie ciepłych posiłków), obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszącymi się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo należy wprowadzić zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia pracowników.Powinna być zachowana odpowiednia odległość stanowisk pracy wynosząca min. 1,5 m, a jeśli to niemożliwe – zapewnienie środków ochrony osobistej. Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców, a także higieny osobistej. W przypadku kontaktu z uczniami i innymi pracownikami szkoły pracownicy gastronomii powinni stosować maseczkę (rekomendowane maseczki chirurgiczne).
- Osobom pracującym w kuchni i na stołówce zaleca się częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem albo dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Korzystanie z posiłków powinno odbywać się w miejscach do tego przeznaczonych, zapewniających prawidłowe warunki sanitarno-higieniczne, zgodnie z zaleceniami w czasie epidemii. Spożywanie posiłków powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Przy zmianowym wydawaniu posiłków konieczne jest czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
- W przypadku braku innych możliwości organizacyjnych dopuszcza się spożywanie posiłków przez dzieci w salach lekcyjnych, z zachowaniem zasad bezpiecznego i higienicznego spożycia posiłku.
- Dzieci mogą spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.
- Nie należy organizować poczęstunków oraz wspólnej degustacji potraw.
- Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze min. 60°C lub je wyparzać. Jeżeli szkoła nie posiada zmywarki, wielorazowe naczynia i sztućce należy umyć w gorącej wodzie z dodatkiem detergentu i wyparzyć. Jeżeli żywność zapewniona jest przez firmę zewnętrzną, a szkoła nie posiada zastawy stołowej wielorazowej, należy stosować jednorazowe naczynia i sztućce.
- Od dostawców cateringu należy wymagać pojemników i sztućców jednorazowych. Wymaganie to dotyczy szkół, w których nie jest możliwe zapewnienie właściwych warunków mycia naczyń i sztućców,porcjowania/nakładania dostarczonych posiłków. Należy zadbać o odpowiednie segregowanie zużytych pojemników i sztućców.
- Należy usunąć dodatki (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetki) z obszaru sali jadalnej. Mogą być one wydawanie tylko bezpośrednio przez obsługę. W stołówce należy zrezygnować z samoobsługi i dozowników do samodzielnego nalewania napojów. Dania i produkty muszą być podawane przez osobę do tego wyznaczoną/obsługę stołówki.
- Jeżeli posiłki dostarczane przez firmę cateringową do tej pory były przywożone w pojemnikach zbiorczych, następnie rozkładane i podawane z wykorzystaniem talerzy i sztućców będących na wyposażeniu szkoły, to taki sposób podawania posiłków może być kontynuowany, pod warunkiem że naczynia i sztućce wielorazowego użytku stosowane w danej szkole będą myte zgodnie z zaleceniem wskazanym powyżej.
- Szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie wysokiej higieny mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników
- Wszyscy pracownicy powinni zostać poinstruowani o zasadach wynikających z Wytycznych oraz wprowadzonych w szkole szczegółowych rozwiązań.
- Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie mają nałożonego obowiązku kwarantanny lub izolacji domowej.
- W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, należy zastosować rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia (np. nieangażowanie w dyżury podczas przerw międzylekcyjnych,a w przypadku pracowników administracji w miarę możliwości praca zdalna).
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić miejsce, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zaobserwowania objawów infekcji dróg oddechowych.
- Pracownicy szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia objawów infekcji lub choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać poradę medyczną,z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika (oraz powiadomić pracodawcę o nieobecności). W razie pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112.
- W przypadku pracowników z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, którzy mieli kontakt z innymi osobami w szkole,dyrektor powinien skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
- Należy bezwzględnie zastosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w zakresie dodatkowych działań i procedur związanych z zaistniałym przypadkiem.
- Zaleca się ustalenie miejsca, w którym przebywała osoba z niepokojącymi objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, oraz przeprowadzenie dodatkowego sprzątania zgodnie z procedurami zakładowymi, a także zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
* Ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia dostępnych na stronach www.gov.pl/koronawirus oraz www.gis.gov.pl, a także obowiązujących przepisów prawa.
Załączniki – instrukcje
- mycia rąk
https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece
- dezynfekcji rąk
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
- prawidłowego zdejmowania maseczki
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-maseczke/
- prawidłowego zdejmowania rękawiczek
https://gis.gov.pl/aktualnosci/koronawirus-jak-prawidlowo-nalozyc-i-zdjac-rekawice/
- wykaz produktów biobójczych
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
- zalecenia w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych
https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876
Narodowy Spis Powszechny
DOBRY START 300 dla ucznia
Stypendia szkolne 2021/2022
Wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym – stypendium szkolnego składa się w Urzędzie Miejskim w Szubinie Wydział Świadczeń Rodzinnych – Referat Płatności Alimentacyjnych i Mieszkaniowych (I piętro, biuro nr 27) w terminie do 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów pracowniczych służb społecznych do dnia 15 października danego roku szkolnego.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie.Wysokość stypendium uzależniona jest od sytuacji dochodowej oraz występowania w rodzinie okoliczności: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, rodzina niepełna lub wystąpienie zdarzenia losowego.
Pomoc materialna o charakterze socjalnym przysługuje:
1. Uczniom szkół publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dla dorosłych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
2. Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki tj. do ukończenia 18 roku życia;
3. Uczniom szkół niepublicznych nieposiadających uprawnień szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych – do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki tj. do ukończenia 18 roku życia.
Do stypendium szkolnego uprawnieni są uczniowie, którzy spełniają łącznie następujące warunki:
- zamieszkują na terenie Gminy Szubin,
- rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkole,
- dochód na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza kryterium dochodowego na osobę w rodzinie (528,00 zł), dla osoby samotnej (701,00 zł), dochód z 1 ha przeliczeniowego (308,00 zł).
Pomoc materialna o charakterze socjalnym nie przysługuje:
- dzieciom odbywającym wychowanie przedszkolne,
- dzieciom odbywającym roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu albo w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej,
- studentom szkół wyższych i licencjackich.
Stypendium szkolne może być udzielone w jednej lub kilku formach jednocześnie:
- całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą;2. pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników;3. całkowitego lub częściowego pokrycia uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów, o których mowa w art. 90d ust.3 ustawy o systemie oświaty, kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania;4. świadczenia pieniężnego, w szczególności wypłacanego comiesięcznie w okresie zajęć szkolnych
Wydatki kwalifikowane do stypendium szkolnego:
- płatne zajęcia lekcyjne oraz pozalekcyjne o charakterze edukacyjnym tj., czesne za naukę w szkole, korepetycje, kursy języków obcych, informatyki, zajęcia sportowe, w tym na basenie, nauka pływania, nauka tańca, karate, nauka gry na instrumentach muzycznych, wycieczki szkolne i tematyczne (np. teatr, kino, muzeum itp.), koszt wyjazdu na tzw. ,,zieloną szkołę”i „białą szkołę” – na podstawie zaświadczenia ze szkoły o poniesionym wydatku, bądź zaświadczenia z miejsca gdzie dziecko uczęszcza oraz koszty związane z uczestnictwem w praktykach zawodowych tj. czesne i zakwaterowanie za okres, w którym realizowana jest nauka;
- zakup:
a) podręczników, ćwiczeń, lektur, vademecum, kompendium, słowników, kodeksów, atlasów, encyklopedii, tablice matematycznych/chemicznych/fizycznych i astronomicznych, map, globusów oraz innych publikacji o charakterze edukacyjnym,b) pomocy dydaktycznych i przyborów szkolnych np. komputer/monitor komputerowy/notebook /laptop/tablet/drukarka/skaner, programy multimedialne i edukacyjne, podzespoły do komputera (mysz, klawiatura, słuchawki, głośniki), koszty naprawy lub modernizacji komputera, papier i tusz/toner do drukarki, mikroskop, kalkulator, piórnik, artykuły szkolne np. bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, klej, papier kolorowy, ołówki, długopisy, pióra, gumki, temperówki, bibuła, brystole, papier kancelaryjny, nożyczki, taśma klejąca, papier milimetrowy, korektory, przybory geometryczne, plastelina, modelina, okładki na zeszyty, książki i ćwiczenia oraz inne przybory związane z zajęciami szkolnymi,c) biurka do nauki, krzesła lub fotela do biurka, lampki szkolnej na biurko,d) tornistra/plecaka szkolnego lub torby szkolnej oraz worka do obuwia na zajęcia wychowania fizycznego,e) instrumentów muzycznych w przypadku uczniów uczęszczających na zajęcia muzyczne (poparte zaświadczeniem wydanym przez instytucję organizującą naukę gry na instrumencie) lub do szkoły muzycznej,f) sprzętu sportowego w przypadku uczniów klas sportowych,g) stroju sportowego wymaganego na zajęcia wychowania fizycznego: spodenki sportowe, koszulka sportowa, spodnie sportowe, bluza sportowa, obuwie sportowe typu tenisówki lub halówki lub trampki lub adidasy (gimnastyczne);h) stroju wymaganego do praktycznej nauki zawodu oraz materiałów niezbędnych do realizacji zajęć praktycznych (poparte zaświadczeniem ze szkoły lub od pracodawcy o zasadności zakupu);
- pokrycie kosztów abonamentu internetowego, wystawionego na jedną z osób będących w składzie rodzin.
Faktury, rachunki, dowody wpłat, bilety miesięczne oraz zaświadczenia muszą być wystawione imiennie na rodzica lub pełnoletniego ucznia.
Wysokość stypendium szkolnego:
Miesięczna kwota stypendium uzależniona jest od dochodów rodziny ucznia, a następnie ustalana według kryterium dochodowego, które kształtuje się w sposób następujący:
- dochód miesięczny na członka rodziny do 200,00 zł włącznie – I grupa dochodowa – 100%kwoty, o której mowa w art.6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych tj. 124,00 zł;
- dochód miesięczny na członka rodziny powyżej 200,00 zł do maksymalnej kwoty dochodu uprawniającego do stypendium – II grupa dochodowa – 80% kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych t.j. 100,00 zł.
WAŻNE!
Rodzice ucznia otrzymującego stypendium szkolne i pełnoletni uczeń są niezwłocznie obowiązani powiadomić organ przyznający stypendium o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego, np. zmiana miejsca zamieszkania ucznia, zaprzestanie nauki przez ucznia, uzyskanie dochodów przez członków rodziny. W przypadku ustania przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania pomocy materialnej, stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa. Należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu tej należności ustala się w drodze decyzji administracyjnej.
Uzupełniony i podpisany wniosek wraz ze stosownymi zaświadczeniami/oświadczeniami należy złożyć w Urzędzie Miejskim w biurze 27 do 15.09.2021r.
W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny po nr: 52 391-07-36
Załącznik:
Odbiór zaświadczeń o wynikach E8
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Turze informuje, iż 9 lipca 2021r. (piątek)
od godz. 9.00 do godz.12.00 w sekretariacie szkoły absolwenci odbierają zaświadczenia o wynikach Egzaminu Ósmoklasisty.Absolwent potwierdza podpisem odbiór swojego zaświadczenia.
Dyrektor Szkoły
Paweł Wypych
Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021
25 czerwca odbyło się w naszej szkole zakończenie roku szkolnego 2020/2021. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami, z rąk których otrzymali świadectwa wieńczące ich pracę w roku szkolnym 2020/2021. Najlepszym uczniom szkoły świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za wybitne wyniki w nauce w tym niełatwym roku wręczył pan dyrektor Paweł Wypych.
Wśród absolwentów Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
Uczniowe_z_wyroznieniem__ktorzy_ukonczyli_szkole.doc
Wśród uczniów klas IV-VII Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
Uczniowie_z_wyroznieniem_klasy_4-7.doc
Nagrody książkowe otrzymali:
Uczniowie_z_nagrodami_ksiazkowymi.doc
Naszą szkołę w tym roku ukończyli:
Absolwenci_roku_szkolego_2021.doc
Życzymy radosnych i bezpiecznych wakacji!
KLASA IV w r. szk. 2020/2021 WZIĘŁA UDZIAŁ W PROGRAMIE POLSKIEJ AKCJI HUMANITARNEJ „Godziny Wychowawcze ze Światem” związanym z edukacją globalną.
Przez cały rok szkolny klasa IV realizowała projekt Polskiej Akcji Humanitarnej:
Godziny Wychowawcze ze Światem.
W NASZEJ SZKOLE BYŁA TO INNOWACJA.
W trakcie godzin z wychowawcą dyskutowano o bieżących wydarzeniach na świecie oraz o wartościach takich jak solidarność, godność ludzka czy sprawiedliwość.
Dzięki temu uczniowie i uczennice kształtowali postawy otwartości i odpowiedzialności. Celem było nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowanie postaw, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości. Program został wdrożony w odpowiedzi na potrzebę prowadzenia atrakcyjnych zajęć wychowawczych oraz kształtowanie postaw (m.in. empatii, otwartości i osobistego zaangażowania) i umiejętności (m.in. współpracy).
Żyjemy w globalnym świecie, w którym nasze życie nieodwracalnie powiązane jest z życiem reszty planety. Nie możemy uniknąć tych współzależności, jednak często trudno nam je zrozumieć. Godziny Wychowawcze ze Światem to całoroczny cykl zajęć, które były wspaniałym zaproszeniem do zgłębiania wyzwań współczesnego świata.
Uczestnicy programu poczuli się bardziej odpowiedzialni za ich codzienne wybory i zachowania, które wpływają również na ludzi w innych częściach świata.
M. Badzińska
I miejsce w Wojewódzkim Konkursie
Uczennica klasy VIIa – Paula Bochat – przy merytorycznym wsparciu nauczycielki języka polskiego p. M. Kubiak w kwietniu otrzymała I miejsce w Wojewódzkim Konkursie na prezentację pt. „K. K. Baczyński nie tylko poeta...”, którego organizatorem był Zespół Szkół Mechanicznych nr 1, a patronat honorowy objął Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Oficjalne wręczenie nagród odbyło się 18 czerwca w auli Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: https://1drv.ms/p/s!AgWJ5cWALqDTzhynGcpQpYM4OnNk?e=UctEEp
M. Kubiak
Mamy dwie Mistrzynie województwa w lekkoatletyce !!!
Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy z Uczniowskim Klubem Sportowym UKS Wyspiański Szubin wystartowali 28 maja 2021 w IX Indywidualnych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Lekkiej Atletyce, które odbyły się na stadionie w Białych Błotach . Na zawody pojechało siedmioro uczniów naszej szkoły - podopiecznych instruktorki LA Małgorzaty Iwaniak i trenerów UKS Wyspiański . Najwyższe lokaty wywalczyły Kinga Nowacka w pchnięciu kulą i Martyna Krall w rzucie oszczepem. Obydwie zawodniczki zajęły w swojej kategorii wiekowej pierwsze miejsca i wywalczyły tytuł Mistrzyń Województwa!!! Wysokie VII m-ce z bardzo dobrym czasem w biegu na 60 m zajął Przemysław Jarocha, a uczeń klasy IV- Krystian Stypczyński , dla którego były to pierwsze zawody klubowe zajął X m-ce w skoku w dal. Oprócz wyżej wymienionych w zawodach wystartowali także: Adam Kornalewicz w biegu na 200 m, Julia Kmieć w biegu na 600m i Agata Pikul w biegu na 60m. Osiągnęli również wartościowe wyniki, ale uplasowali sie poza podium.
Brawo !!! - Kinga Nowacka złota medalistką województwa kujawsko-pomorskiego w pchnięciu kulą !!!
Brawo !!! - Martyna Krall złota medalistką województwa kujawsko-pomorskiego w rzucie oszczepem !!!
Wszystkim gratulujemy i życzymy wielu sportowych sukcesów !
LDK - mamy brązową medalistkę Mistrzostw województwa !!!
18 czerwca 2021 roku na stadionie we Włocławku odbyły się wojewódzkie zawody LDK 2021! - Lekkoatletyka dla każdego. W ramach współpracy naszej szkoły z UKS Wyspiański czworo naszych uczniów miało możliwość startu w tych zawodach. Najwyższą lokatę zdobyła uczennica klasy VII - Kinga Nowacka, która zdobyła III m-ce w pchnięciu kulą i poprawiła swój rekord życiowy - 9,30 m. Kinia została brązową medalistką Mistrzostw Województwa w LDK. Pozostali zawodnicy osiągnęli również wartościowe wyniki, ale uplasowali sie poza podium.
- VIII m-ce - Krystian Stypczyński - bieg na 60 m
- IX m-ce - pchnięcie kulą Martyna Krall - 7.32 m
- IX m-ce -Adam Kornalewicz - bieg na 60 m
Wszystkim młodym sportowcom gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnych imprezach sportowych !!!
BIEG ŻÓŁWIA!!!!
W ramach promowania chodzenia, biegania jako zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu , promowania dbania o własne zdrowie uczniowie naszej szkoły z klas IV-VII pod opieką trzech nauczycieli: p. Małgorzaty Iwaniak, p. Magdaleny Zapiec-Maszek i p. Joanny Komasińskiej przystąpili 2 czerwca do akcji organizowanej przez Nakielski Sport pod hasłem "Bieg Żółwia".
Mieliśmy do wyboru dwie długości trasy 5 km lub 10 km. Wybraliśmy trasę dłuższą. Trasa mogła być pokonana tylko na terenie gminy Nakło. Naszym zadaniem było dostać się do miejscowości za Brzózkami - URSZULIN i dopiero z tamtą mogliśmy "naliczać" na GPS naszą trasę. Pokonaliśmy trasę Tur- Urszulin - Potulice i wracaliśmy z powrotem do Turu. Faktycznie pokonaliśmy trasę 20 km, ale "liczyło" się nam tylko 10 km. Wszyscy uczestnicy wykazali się niesamowitą kondycją sportową i wytrzymałością fizyczną. W Potulicach zrobiliśmy sobie lekcję historii i nawiedziliśmy cmentarz ofiar II Wojny Światowej ówczesnego obozu niemieckiego w Potulicach. Nie mogło też zabraknąć lodów po takim marszobiegu. Po godzinnym odpoczynku w Potulicach wróciliśmy znaną nam już trasą w drogę powrotną. Pokonanie trasy 20 km zajęło nam 2h 40 min + 1h odpoczynku w Potulicach. Każdy uczestnik biegu otrzyma jeden medal .
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i do zobaczenia na trasie :)
Marszobiegi terenowe w SP Tur
Uczniowie SP Tur w ramach aktywnego powrotu do szkoły po długim okresie pandemii od 24 kwietnia do 19 czerwca mieli możliwość udziału w dziewięciu marszobiegach terenowych wg szkolnego projektu sportowego "Ruch to zdrowie". Marszobiegi odbywały się systematycznie w każdą sobotę. Trasa była co tydzień taka sama: TUR - GŁEBOCZEK -TUR. Uczniowie za udział w takiej formie rekreacji mogli też uzyskać każdorazowo dodatkową ocenę z lekcji WF (oczywiście celującą). Wielu uczniów skorzystało z takiej formy poprawy swoich ocen , w każdym marszobiegu uczestniczyło od kilkunastu do kilkudziesięciu uczniów klas IV-VII. Wielkie podziękowania dla Pani Agata Napierała Guzek i Pani Joanny Palka za udział i pomoc w opiece nad uczniami. Brawo dla wszystkich uczestników za chęci i wytrwałość. Jesteście wielcy !!! - każda trasa to około 9 km, którą pokonywaliśmy w ciągu 90 minut (oczywiście z odpoczynkiem nad jeziorem ). Razem pokonaliśmy ponad 90 km.!!! Organizatorem marszobiegów była nauczycielka wych. fizycznego -p. Małgorzata Iwaniak .
Gratulacje i do zobaczenia na trasie !!!!
Challenge - "KROKOMIERZ- CZAS START!"
W ramach projektu sportowego realizowanego w naszej szkole "Ruch to zdrowie" i w ramach akcji dbania o własne zdrowie uczniowie na lekcji WF wraz z nauczycielem p. Małgorzatą Iwaniak "wpadli" na pomysł wyzwania, które byłoby możliwe do zrealizowania w okresie pandemii. Wybór padł na aplikację KROKOMIERZ. Nauczyciel omówił szczegółowo z uczniami działanie tej aplikacji, przygotował kilka pomocniczych prezentacji, następnie uczniowie przez tydzień sprawdzali "na próbę" jej możliwości i działanie. Uczniowie którzy zdecydowali się na jej zainstalowanie i systematyczne cotygodniowe przesyłanie danych mogli liczyć dodatkowo co miesiąc na ocenę "celującą" z WF.
Do challenge "Krokomierz - czas start!" przystąpili uczniowie z klas IV-VII. Akcja trwała od 15 lutego do 30 maja - przez 15 tygodni uczniowie przesyłali co tydzień nauczycielowi swoje wyniki, a ten je skrupulatnie liczył i notował.
Oto najlepsze wyniki klasowe :
-
KLASA IV:
I m-ce - Kornalewicz Adam - 1 163 604 kroków
II m- ce - Pawlak Alan - 663 299 kroków
III m-ce - Miłkoś Paweł - 578 701 kroków
-
KLASA V:
I m-ce - Waldon Eliza - 1 193 362 kroków
II m- ce - Szlinger Karol - 1 159 872 kroków
III m-ce - Głowacka Klara - 244 742 kroków
-
KLASA VIa :
I m-ce - Stołowski Ksawery - 745 063 kroków
II m- ce - Bauman Oliwier Krystian - 585 821 kroków
III m-ce - Nowacka Antonina Zuzanna - 566 499 kroków
-
KLASA VIb :
I m-ce - Kiełczyński Tomasz - 610 951 kroków
II m- ce - Jackowska-Dera Julita Jolanta - 233 417 kroków
III m-ce - Kozłowska Hanna Teresa - 101 238 kroków
-
KLASA VIIa :
I m-ce - Jarocha Przemysław - 823 580 kroków
II m- ce - Krall Martyna - 646 394 kroków
III m-ce - Kwaśniak Kacper - 434 575 kroków
-
KLASA VIIb :
I m-ce - Bączek Zuzanna - 1 252 497 kroków
II m- ce - Śmigiel Aleksandra - 910 892 kroków
III m-ce - Baranek Martyna - 708 461 kroków
Oto najlepsza, medalowa "trójka" w szkole
-
I -m-ce - Bączek Zuzanna
-
II m-ce - Waldon Eliza
-
III m-ce - Kornalewicz Adam
Najlepsi "krokomierze" w klasie i szkole zostaną nagrodzeni upominkami podczas "Dnia Sukcesów " .
Wszystkim , którzy przystąpili do challenge "Krokomierz - czas start!" gratulujemy dobrej decyzji podjętej dla własnego zdrowia.
A zwycięzcom dodatkowo wielkiego sukcesu.
Brawo SP TUR :)
-
Wyróżnienie w konkursie WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE
W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkolna biblioteka przystąpiła do Programu "Wychowanie przez czytanie", którego celem było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.
Uczniowie zostali zapoznani z uniwersalnymi wartościami moralnymi poprzez lekturę opowiadań znanych polskich autorów. Omawiali wartości, takie jak: szacunek, uczciwość, odwaga, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość, czy mądrość oraz skutki ich stosowania w życiu.
Ostatnim etapem programu było tworzenie przez uczniów plakatów oraz prezentacji na temat wybranej przez siebie wartości moralnej. Uczniowie postanowili, że ich prezentacja będzie dotyczyła przyjaźni, jako wartości im najbliższej i najważniejszej
w ich wieku.
Przygotowanie materiałów do programu i nagranie filmiku było czasem pełnym radości, doskonałej zabawy i czasem twórczym uczniów.
Szkołę w programie reprezentowali uczniowie kl. VIa - Jagoda Ińska, Marta Krajewska, Agata Bączkowska, Julia Nowak, Julian Adwent, Jakub Andrykowski, Oliwer Bauman, Ksawery Stołowski, kl. VIb - Hanna Kozłowska, Julia Kmieć, kl. VIIb - Julia Piwecka, Wiktoria Wielgos.
Szkoła otrzymała dyplom oraz imienne podziękowanie za włączenie się w ogólnopolską akcję czytelniczą.
Efekt końcowy można obejrzeć korzystając z linku:
https://www.youtube.com/watch?v=1TjBuBlEUCMMagdalena Maszek
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie